Fundusz Gen Z dla Gen Z. Wave Ventures z nowym kapitałem i ambitnym planem

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Fundusz Gen Z dla Gen Z. Wave Ventures z nowym kapitałem i ambitnym planem

Udostępnij:

Największy w Europie fundusz venture capital zarządzany przez przedstawicieli pokolenia Z potraja swój kapitał. Wave Ventures ogłasza trzeci fundusz o wartości 7 milionów euro.

Fundusz ma na celu wspieranie młodych założycieli startupów na wczesnym etapie rozwoju w krajach nordyckich i bałtyckich, skupiając się na inwestycjach typu anioł biznesu i rundach pre-seed do 100 tys. euro.

Od czasu powstania w 2016 roku, Wave Ventures zainwestował jako pierwszy inwestor w ponad 50 startupów. Blisko 80% z nich to fińskie firmy prowadzone przez CEO poniżej 30. roku życia. Wśród wcześniejszych inwestycji znajdują się m.in. Inven, Intergrid, Exa Laboratories (YC S24), Vetnio (YC W25), Paebbl, Normative i Carbo Culture.

Nowy fundusz wspierany jest przez szerokie grono inwestorów, w tym założycieli takich firm jak Slack, Bolt, Skype, Supercell, Wolt, Silo AI i Smartly.io. Kapitał pochodzi również z europejskich funduszy VC oraz biur rodzinnych.

Gen Z dla Gen Z

Model działania Wave Ventures opiera się na bliskości z następnym pokoleniem twórców. Zespół inwestycyjny funduszu składa się w całości z młodych osób z pokolenia Z, aktywnie działających w startupowych ekosystemach Helsinek, Sztokholmu i Tallina. Jak podkreśla CEO Wave Ventures, Antonia Eneh, członkowie zespołu są dosłownie „w pokoju” – uczestniczą w tych samych zajęciach, hackathonach czy spotkaniach założycieli co osoby, w które inwestują.

Eneh zwraca uwagę na zmianę pokoleniową – coraz więcej dwudziestolatków wybiera przedsiębiorczość jako główną ścieżkę kariery. Rozwój narzędzi open source i dostępność sztucznej inteligencji obniżają bariery wejścia, umożliwiając młodym szybkie i globalne działanie od pierwszego dnia.

– Sztuczna inteligencja odblokowuje nową erę szybkości i skali: młodzi założyciele działają szybciej niż kiedykolwiek, myślą szerzej i budują globalnie od pierwszego dnia  – mówi Antonia Eneh, CEO Wave Ventures.

Choć każdy ekosystem ma swoją specyfikę, łączy je globalne myślenie. W Szwecji dominują zespoły techniczne z dużymi ambicjami, w Finlandii talenty często wywodzą się z inicjatyw takich jak Slush czy FR8, a w Estonii nie brakuje młodych osób zakładających skalowalne firmy zaraz po szkole średniej.

Z uwagi na rotacyjny charakter zespołu inwestycyjnego, Wave Ventures kładzie nacisk na płynne przekazywanie wiedzy i relacji między członkami. Dzięki temu – jak mówi Antonia Eneh, CEO Wave Ventures – fundusz pozostaje świeży i konkurencyjny, a sam model staje się „platformą startową” dla młodych, utalentowanych inwestorów.

Czytaj także: