Fundusz Innowacji NATO inwestuje w technologie kwantowe: 5 mln euro dla Aquark ma zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Fundusz Innowacji NATO inwestuje w technologie kwantowe: 5 mln euro dla Aquark ma zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną

Udostępnij:

Fundusz Innowacji NATO ogłosił dziś wartą pięć milionów euro inwestycję w Aquark Technologies w ramach rundy zalążkowej. Rundę uzupełniły inwestycje ze strony EIFO, UKI2S (zarządzanego przez Future Planet Capital) i MBDA. Wsparcie dla technologii Aquark ma służyć zabezpieczeniu infrastruktury krytycznej.

Opracowana przez Aquark technologia znajduje zastosowanie w takich sektorach jak obronność, telekomunikacja i finanse – czyli wszędzie tam, gdzie wymagane są precyzyjne sygnały do dokładnego pozycjonowania, nawigacji i pomiaru czasu.

Badania wykazały, że podatność GPS może potencjalnie powodować straty w wysokości 1 miliarda funtów dziennie, a liczba incydentów związanych z zakłóceniami GPS wzrośnie o 2000 procent w latach 2018-2021. Czujniki kwantowe – obecnie używane do dostarczania dokładnych sygnałów – są zazwyczaj bardzo duże, energochłonne, niestabilne i podatne na zagłuszanie. To sprawia, że z czasem stają się mniej dokładne.

Pułapka na zimne atomy

Aby pomóc chronić infrastrukturę krytyczną, która stanowi podstawę bezpieczeństwa firm i narodów, Aquark opracował wysokowydajną, wolną od pola magnetycznego pułapkę na zimne atomy. Opatentowana przez Aquark, nowatorska metoda konstruowania czujników kwantowych zimnych atomów bez pól magnetycznych umożliwia zmniejszenie rozmiaru, wagi, zużycia energii i kosztów czujników. Oznacza to, że technologia jest mobilna i wytrzymała, a zatem może być stosowana w odległych i trudnych terenach, takich jak pod wodą i w powietrzu.

– To finansowanie oznacza niesamowitą okazję dla Aquark, aby przybliżyć technologie kwantowe do szerszego zastosowania. Jesteśmy dumni, że tak silne konsorcjum wspiera nas w osiągnięciu tego celu. Jesteśmy zgodni w naszej wizji dostarczania technologii kwantowych, które będą miały korzystny wpływ na życie cywilne, infrastrukturę i obronność. W ten sposób cieszymy się, że Aquark nadal przyczynia się do realizacji strategii kwantowych Wielkiej Brytanii, Europy i NATO – mówi Andrei Dragomir, dyrektor generalny Aquark Technologies.

Jak twierdzą eksperci, technologie kwantowe mają ogromny potencjał komercyjny. Wynika to z ich kluczowego znaczenia dla infrastruktury na całym świecie. Jednakże, aby mieć znaczące zastosowania w świecie rzeczywistym poza stałą infrastrukturą, muszą one być małe, skalowalne i energooszczędne.

Oprócz zastosowania w sektorach takich jak finanse i telekomunikacja, gdzie dokładność i stabilność sygnału ma kluczowe znaczenie, technologia Aquark może pomóc zabezpieczyć infrastrukturę obronną i sprzęt krajów na całym świecie, będąc odporną na zagłuszanie GPS i zapewniając dokładność sygnału przy niskich kosztach.

Inwestycyjna premiera

Aquark jest pierwszą spółką z programu akceleracyjnego DIANA, która otrzymała bezpośrednią inwestycję od NIF – samodzielnego funduszu venture capital wspieranego przez 24 sojuszników NATO i przeznaczającego ponad 1 mld euro na zaawansowane technologie w celu zwiększenia obronności, bezpieczeństwa i odporności. Jako członek natowskiego programu DIANA, Aquark badał wpływ technologii kwantowych na podwójne zastosowanie. Jest to również pierwsza inwestycja NIF w spółkę zajmującą się technologiami kwantowymi.

Wcześniej pisaliśmy o 10 startupach, które zostały wybrane do drugiej fazy programu akceleracyjnego DIANA. W tym gronie jest jedna polska spółka – Revobeam.

Czytaj także: