Fundusze Norweskie w akcji: Projekty dla seniorów

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Fundusze Norweskie w akcji: Projekty dla seniorów

Udostępnij:

Osoby starsze stanowią około 25% populacji Polski, dlatego ważne jest zapewnienie odpowiedniego systemu opieki geriatrycznej. Fundusze Norweskie wspierają projekty, które oferują technologie pomagające seniorom. PARP prezentuje przykłady firm działających w tym zakresie.

Co czwarta osoba w naszym kraju jest seniorem, a liczba ta wciąż rośnie. Niesie to ze sobą wyzwania dla systemu opieki zdrowotnej i społecznej. Starzenie się populacji zwiększa zapotrzebowanie na specjalistyczną opiekę geriatryczną, która jest kluczowa w zarządzaniu wielochorobowością oraz poprawie jakości życia osób starszych. Jednak według Najwyższej Izby Kontroli system opieki geriatrycznej w Polsce jest niewystarczający. Obecnie na 100 tysięcy mieszkańców przypada zaledwie 1,5 łóżka geriatrycznego, co jest jednym z najniższych wskaźników w Europie. Ponadto na milion mieszkańców Polski przypada tylko 2 lekarzy geriatrów, co oznacza, że dostęp do specjalistycznej opieki jest bardzo ograniczony.

Nowe technologie mogą znacząco poprawić jakość życia seniorów. W ostatnich latach dzięki wsparciu Funduszy Norweskich wiele polskich firm rozwinęło rozwiązania, które wspierają seniorów w codziennym życiu, np. platformy telemedyczne, które umożliwiają zdalne monitorowanie stanu zdrowia czy systemy inteligentnych domów, pomagające w zarządzaniu codziennymi czynnościami. Te technologie nie tylko zwiększają komfort życia osób starszych, lecz także odciążają system opieki zdrowotnej, co jest kluczowe w kontekście ograniczonej liczby specjalistycznych miejsc w placówkach geriatrycznych.

Platforma telemedyczna dla seniorów

Firma Maren Development wybudowała dom opieki wraz z opracowaną platformą telemedyczną integrującą system opieki i zarządzania. Umożliwia ona zdalne monitorowanie pacjentów, co pozwala na szybką reakcję na zmiany w ich stanie zdrowia. To rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo pacjentów oraz odciąża personel medyczny, umożliwiając lepszą organizację pracy. Fundusze Norweskie wsparły ten projekt kwotą niemal 736 tys. euro.

Niezależność w funkcjonowaniu

MS Consulting Group wprowadziła rozwiązania, które wspomaga codzienne funkcjonowanie seniorów. Projekt „Independent Living”, wsparty kwotą 8,9 mln zł, jest odpowiedzią na rosnące potrzeby starzejącego się społeczeństwa. Inteligentne domy wyposażone w systemy automatyzacji, aplikacje mobilne umożliwiające monitorowanie stanu zdrowia oraz zdalne wsparcie techniczne. Ten projekt to doskonały przykład, jak technologie mogą wspierać niezależność i jakość życia seniorów, pomagając im zachować godność i samodzielność na dłużej.

Wsparcie zdrowia na wyciągnięcie ręki

Firma Sourcetech wprowadziła opaski na rękę, które umożliwiają zdalne śledzenie parametrów zdrowotnych, takich jak ciśnienie krwi, tętno czy poziom cukru we krwi. Dane te mogą być automatycznie przesyłane do opiekunów lub lekarzy, co pozwala na szybką reakcję w razie takiej potrzeby. Dzięki dofinansowaniu w wysokości prawie 2 mln euro przedsiębiorstwo dodatkowo uruchomi dom opieki senioralnej wyposażony w systemy telemetryczne i informatyczne.

Obrazek główny: Image by freepik

Czytaj także: