Fundusze VC z rekordową kwotą inwestycji w 2018 roku

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

W trzecim kwartale 2018 roku fundusze venture capital zainwestowały na świecie ponad 52 mld dolarów. Pomimo znaczącego spadku inwestycji w odniesieniu do poprzedniego kwartału, wartość inwestycji w ciągu III kwartałów tego roku jest większa niż w całym rekordowym 2017.

fot. unsplash.com

Rekordowe inwestycje funduszy venture capital w 2018 roku

W III kwartale 2018 r. łączna kwota zainwestowanych środków wyniosła 52 mld USD, co oznacza spadek o 25% w stosunku do poprzedniego kwartału. Warto pamiętać, że na wyniki drugiego kwartału wpłynęła rekordowa transakcja, w której chiński fintech oferujący usługi płatności on-line pozyskał od kilku funduszy aż 14 mld USD. 

Rok 2018 jest absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wartość inwestycji funduszy venture capital – w ciągu III kwartałów fundusze zainwestowały już więcej niż w rekordowym do tej pory 2017 r. W tej chwili Azja ze swoim olbrzymim rynkiem konsumenckim odgrywa kluczową role na rynku venture capital: 8 z 10 największych transakcji w III kwartale 2018 r. to inwestycje w azjatyckie spółki. 

Analizy KPMG wskazują również, że fundusze preferują coraz bardziej dojrzałe startupy. W ciągu trzech kwartałów fundusze zainwestowały w 2 751 spółek w ramach pierwszej rundy finansowania, podczas gdy w rekordowym 2014 r. były to 7 352 spółki. W ciągu ostatnich 4 lat ponad dwukrotnie wzrosły mediany inwestycji robionych przez fundusze w ramach poszczególnych rund finansowania: w fazie zalążkowej (ang. seed) rozwoju z 0,5 mln USD w 2014 r. do w 1, 1 mln USD, a w przypadku wczesnej fazy (ang. early stage) z 2,8 mln USD do 5,9 mln USD. 

– Inwestycje funduszy venture capital są coraz większe. Obecnie inwestuje się w startupy, które budują naprawdę innowacyjne rozwiązania technologiczne i planują ekspansję międzynarodową. A takie spółki potrzebują większych pieniędzy, żeby się szybciej rozwijać. Warto ten aspekt wziąć pod uwagę budując rynek venture capital w Polsce – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

Fundusze VC szukają innowacyjnych startupów

Od wielu lat fundusze venture capital koncentrują się przede wszystkim na inwestycjach w spółki produkujące zaawansowane oprogramowanie wykorzystywane w cyfryzacji biznesu i administracji – aż 45% środków zainwestowanych przez fundusze służyło finansowaniu rozwoju firm softwarowych w III kwartale 2018 r. 

Nadal olbrzymim zainteresowaniem cieszył się sektor biotechnologii i cyfrowego zdrowia. Jednak ostatni kwartał to eksplozja transakcji spółek oferujących innowacyjne rozwiązania transportu miejskiego. Inwestuje się w spółki budujące elektryczne skutery, czy innowacyjne systemy dla autonomicznych pojazdów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się startupy oferujące rozwiązania usług transportowych w modelu współdzielenia zasobów (ang. economy sharing).

– Cyfryzacja jest najważniejszym trendem na całym świecie i nic dziwnego, że fundusze tak chętnie inwestują w spółki, które rozwijają innowacyjny software wykorzystywany we wszystkich branżach. Inwestorzy bacznie obserwują, jakie są w tej chwili najważniejsze wyzwania społeczne i gospodarcze i stąd wynika duże zainteresowanie startupami z sektora zdrowia czy budującymi cyfrowe rozwiązania dla aglomeracji miejskich – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce. 

Europa stanowi tylko 10% globalnego rynku VC

Wartość inwestycji funduszy venture capital w Europie w trzecim kwartale 2018 r. wyniosła 5,2 mld USD. Było zdecydowanie mniej transakcji, za to znacząco wzrosła wartość pojedynczych inwestycji. Na sytuację na rynku europejskim wpływa zmniejszenie liczby inwestycji dokonywanych przez aniołów biznesu oraz liczby pierwszych rund finansowania. Największą inwestycją funduszy w ostatnim kwartale było pozyskanie 300 mln USD przez niemiecką firmę, oferującą usługi e-commerce w całej Europie. 

Wielka Brytania i Niemcy to od wielu lat najsilniejsze rynki venture capital na naszym kontynencie. Pomimo zbliżającego się brexitu rynek brytyjski jest bardzo aktywny. Brexit w tej chwili wpływa bardziej na zmianę strategii międzynarodowej brytyjskich startupów – np. fintechy starają się pozyskać w krajach kontynentalnej Europy licencje pozwalające na świadczenie usług finansowych w ramach całej Unii Europejskiej. Natomiast w Niemczech po rekordowych inwestycjach funduszy w pierwszym kwartale 2018 r (prawie 1,5 mld USD), fundusze zainwestowały w trzecim kwartale ponad 830 mln USD. Coraz silniejszy staje się hiszpański rynek startupowy – w ciągu III kwartałów 2018 r. fundusze venture capital zainwestowały w hiszpańskie startupy ponad 650 mln USD.

Podobnie do światowego rynku, także w Europie sektor biotechnologii staje się coraz bardziej atrakcyjny dla funduszy venture capital. Największa inwestycja w tej branży o wartości 147 mln USD została dokonana w brytyjską spółkę, zajmującą się innowacyjnymi metodami leczenia genetycznego. 

– W Europie coraz silniejszą rolę w inwestycjach w innowacyjne spółki odgrywają korporacyjne fundusze venture capital. Przykładowo w Niemczech 2/3 wartości wszystkich inwestycji stanowią działania takich funduszy. Dla największych polskich przedsiębiorstw to wyraźny sygnał, że model korporacyjnego funduszu venture capital to jedno z najważniejszych rozwiązań dla skutecznego pozyskiwania innowacji z zewnątrz organizacji – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.