GameDev polskim znakiem rozpoznawczym

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

GameDev polskim znakiem rozpoznawczym

Udostępnij:

Fundusz ASI Gaming Investment planuje inwestycję w pierwszy na świecie Gamingowy Park Technologiczny. Prywatna inicjatywa, mająca powstać na terenie Katowic, pozwoli polskim spółkom na pozyskanie niezbędnego doświadczenia do produkcji gier AAA oraz Premium. Dzięki temu nasz rodzimy przemysł gamingowy będzie miał szansę na znalezienie się w gronie liderów branży GameDev. Fundusz chce zapewnić polskim spółkom gamingowym nie tylko niezbędny kapitał, ale też dostęp do globalnych IP i innowacji na światowym poziomie.

Celem powołania Funduszu ASI Gaming Investment Group Sp.  z o.o. S.K.A było utworzenie środowiska łączącego biznes, naukę oraz gaming w jednym miejscu, pod szyldem pierwszego na świecie profesjonalnego Parku Technologicznego dedykowanego obszarowi gier i technologii kreatywnych. Fundusz skupia podmioty z zagranicznego i polskiego GameDev, inwestorów z wieloletnim doświadczeniem nie tylko czysto inwestycyjnym, ale również z obszaru technologii kreatywnych, High Tech oraz produkcji gier. W portfolio inwestycyjnym ASI Gaming Investment posiada obecnie kilka dużych projektów skoncentrowanych na grach AAA, tworzonych przez renomowane międzynarodowe studia gamedev. Są to spółki, które nie tylko generują duże przychody i zyski ze sprzedaży, ale także są często nagradzane i wyróżniane za swoje projekty, a w portfolio posiadają tytuły z obszaru gier strategicznych, TPP survival, FPP, e-sport, rajdowe.

Aktualnie większość produkcji w Polsce skupiona jest wokół studiów produkcyjnych dedykowanych grom A lub AA. Wiele spółek chce powtarzać ten schemat, nie mając dostępu i możliwości do bardziej zaawansowanej technologii. W efekcie branżę dotyka pewnego rodzaju stagnacja, a około 80 % inwestycji stanowią projekty zagraniczne, a nie polskie. Strategia Funduszu ASI Gaming Investment opiera się na rozwoju projektów AA+/AAA przez międzynarodowe zespoły ekspertów, specjalizujących się w tego rodzaju produkcjach. Taka innowacyjna strategia pozwoli na skorelowanie jakości produkcji z wyceną spółki, wysokością jej przychodów i marketingiem produktu.

Odmienność tego modelu potwierdza m.in. inwestycja w grupę kapitałową Simfabric, należącą do grupy Playway. Fundusz nie chce powielać mało efektywnego schematu innych inwestorów i oprócz kapitału zapewnić spółkom również dostęp do globalnych IP, znanych i renomowanych specjalistów GameDev, uzupełniony o globalnych wydawców. Simfabric pozyskuje już samodzielnie umowy wydawnicze z globalnymi wydawcami, m.in. francuskim Nacon.

Efekty współpracy i działania tej strategii będą zapewne widoczne w funkcjonowaniu spółek SimFabric, a szczególnie w nowym projekcie grupy kapitałowej – w spółce GR Games S.A. Stworzy ona serię gier w oparciu o kultową markę rajdów samochodowych Gumball 3000 – gdzie ASI Gaming Investment chce zainwestować na wyłączność, wnieść międzynarodowe kontakty, nowy marketing i zespół znanych specjalistów, którzy już odnieśli sukces w tego typu projektach oraz innych produkcjach Triple A. Fundusz prognozuje, że to właśnie ta spółka w następnych latach osiągnie poziom spółki wiodącej, z bezpośrednim debiutem na głównym parkiecie GPW. GR Games ma szansę na dołączenie do grona spółek, które odniosły sukces produkcyjny wydając Wiedźmina, Frostpunka czy Dying Light oraz zostać globalną marką, która będzie mogła rywalizować z projektami EA, Ubisoft czy Sony.

– Stawiamy na innowacje, dlatego jesteśmy zdecydowani na inwestycję kapitałową bezpośrednio w spółkę Simfabric S.A, a szczególnie budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego – Space Engine Lab. W ramach tego projektu będzie opracowywany silnik graficzny Space Engine 3D do tworzenia superrealistycznych symulatorów przestrzeni kosmicznej, kierowanych zarówno do przemysłu rozrywkowego, jak i do największych Agencji Kosmicznych. Jest to przedsięwzięcie bliskie Gaming Village, dlatego prowadzimy obecnie intensywne rozmowy z Simfabric S.A, gdyż spółka otrzymała właśnie pozytywną rekomendację z Ministerstwa Rozwoju na realizacje Centrum Badawczo-Rozwojowego – Space Engine Lab . Chcemy wspólnie połączyć siły oraz posiadane know-how i udostępnić doświadczenie i kontakty z rynku B+R w celu rozbudowy projektu Gaming Village o część Space Engine Lab należąca do Simfabric S.A – komentuje Mariusz Szynalik

Fundusz planuje udostępniać polskim spółkom gamingowym ze swojego portfela innowacyjne narzędzie wydawnicze, opracowane przez pomysłodawców wydawnictwa Danger Field, w którym posiada udziały. Ze względu na nowe narzędzia analityczne uzyskane przez nich przez kilka lat prac B+R, które wynieśli z rynku gier F2P, mogą okazać się one niezwykle pomocne i wpłynąć na rozwój całej branży. Narzędzia tego typu z sukcesem można wykorzystywać przy ewaluacji, marketingu i działaniach wydawniczych produktów, nawet na początkowym etapie produkcji, co mocno niweluje ewentualne niepowodzenie i problemy związane z market launchem. Danger Field pracuje obecnie nad kilkoma projektami z zewnętrznymi deweloperami, jak również rozpoczyna budowę wewnętrznego zespołu deweloperskiego.

– Z ciekawostek, jesteśmy na etapie rozwoju współpracy z twórcą Gamingu i Atari – Nolanem Bushnellem, pionierem rynku gier komputerowych. Mimo sędziwego wieku Nolan nadal posiada innowacyjne spojrzenie na produkcję gier, co też potwierdza fakt, że powstają nowe rozwiązania, projekty jego autorstwa i przy zaangażowaniu dużych funduszy. Wymiana doświadczenia z takim specjalistą jest, przy naszym projekcie Gaming Village, niezwykle pomocna, a efekty potwierdzają, że wybraliśmy odpowiedni kierunek działania – zdradza Mariusz Szynalik

Fundusz ASI Gaming Investment chce, aby za dziesięć lat Polskę mocno kojarzono w świecie gier. I to nie tylko z Wiedźminem, Cyberpunkiem, Intel Xtreme Masters ale również z Gaming Village – jako kopalnią talentów i produkcji wysokobudżetowych, które będą mogły z sukcesem osiągać poziom wydawniczy studiów zachodnich. ASI Gaming Investment planuje 2021 rok zamknąć minimum ośmioma wejściami w międzynarodowe projekty. Efektem prac będzie przeniesienie tych podmiotów lub ich spółek celowych do Polski, upublicznienie na głównym parkiecie GPW lub dual listing – również na innych giełdach zagranicznych. Takie innowacyjne inwestycyjne podejście do rodzimego przemysłu gamingowego, może już niedługo zapewnić Polsce pozycję jednego z liderów branży.

 

Artykuł powstał we współpracy z ASI Gaming Investment Group