Według raportu „Polskie startupy 2020” polscy przedsiębiorcy zaczynają wykorzystywać rosnące inicjatywy technologiczne zakładane przez młodych. Liczba nowo powstałych startupów, zainteresowanie sektora publicznego, skala rodzimych i zagranicznych inwestycji w Gdańsku – wszystko to udowodniło, że to rynek, który prosperuje szerokim wzrostem.
– Startupy, młode firmy to przede wszystkim niegasnąca kreatywność oraz nowatorskie pomysły, którym towarzyszy ogromna energia i determinacja do ich realizacji. Chcemy, aby Gdańsk jako miasto otwarte na różnych ludzi, stanowił naturalną bazę dla przedsiębiorców, pozwalając im właśnie tutaj rozwinąć żagle. Doskonała lokalizacja, odpowiednio zbudowany system finansowania innowacji umożliwiają skuteczną realizację pomysłów na biznes. Widzimy coraz liczniej otwierające się firmy kierowane przez emigrantów, głównie z Europy Wschodniej. Naszym celem jest zachęcenie ich do zakładania działalności właśnie tu, w Gdańsku – tłumaczy Piotr Borawski, Wiceprezydent Miasta Gdańska.
Kompleksowe wsparcie
Usługa „One Step Service” to kompleksowe, bezpłatne wsparcie dla przedsiębiorców. Osoba chcąca prowadzić działalność w Gdańsku będzie miała łatwiejszy dostęp do informacji o warunkach zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, poszerzoną ofertę doradczą i szkoleniową. Miasto Gdańsk w ostatnich latach to doskonała destynacja biznesowa dla przedsiębiorców z Ukrainy, Białorusi, Skandynawii czy sąsiadujących Niemiec. To zwłaszcza osoby z zagranicy nie zawsze znają wszystkie procedury prawne, nie wiedzą gdzie znaleźć informacje o grantach czy systemach dofinansowań dla prowadzonego biznesu. Coraz więcej polskich przedsiębiorców zmaga się z procedurami wizowymi i zatrudnianiem cudzoziemców.
– Dlatego przygotowaliśmy bogate wsparcie w procedurach administracyjnych, aby ułatwić ten proces. Zapewniamy dostęp do wyspecjalizowanych usług świadczonych przez Instytucje Otoczenia Biznesu, głównie Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter. Do dyspozycji innowatorów oferujemy bogate zaplecze infrastrukturalne m.in. na uczelniach badawczych czy w parkach naukowo-technologicznych. W Gdańsku, każdego roku wpływa prawie 4 tys. wniosków o założenie działalności gospodarczej. Wśród nich, coraz większą część stanowią wnioski składane przez obcokrajowców – mówi Piotr Borawski, Wiceprezydent Miasta Gdańska.
Młodzi przedsiębiorcy i obcokrajowcy
„One Step Service” kierowany jest do osób, które prowadzą działalność gospodarczą w Gdańsku, albo zamierzają ją otworzyć, szczególnie do działających lokalnie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw handlowych i usługowych, startupów i firm technologicznych. Głównym celem programu jest wsparcie w zakresie łączenia biznesów, budowania kontaktów między przedsiębiorstwami, ułatwianie komunikacji oraz szerzenie wiedzy technologicznej przez doradztwo techniczne oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań projektowych.
– Największe europejskie czy globalne ośrodki biznesu mają szeroko rozwinięte takie usługi jak „concierge dla firm” czy też kompleksowe przeprowadzenie firmy przez pierwszy okres jej rozwoju. Chcąc rozszerzać naszą ofertę i zachęcać do prowadzenia przedsiębiorstwa w Gdańsku, zbudowaliśmy program One Step Service. Skorzystać mogą z niego startupy oraz freelancerzy, a także firmy z sektora MŚP, które znajdują się na etapie weryfikacji pomysłu biznesowego. Otwarci jesteśmy również na przedsiębiorców czy startupy, którzy funkcjonują na rynku i zamierzają otworzyć oddział swojej firmy na terenie miasta Gdańsk – dodaje Tomasz Szymczak, Prezes gdańskiego Startera.
Dlaczego w Gdańsku
Gdańsk to miasto, które oceniane jest jako jedno z najlepszych miejsc do życia. Jakość funkcjonowania, balans pomiędzy pracą a czasem dla siebie to dla młodych przedsiębiorców szalenie ważna kwestia. Licznie otwierające się centra obsługi finansowej wielkich globalnych korporacji są magnesem dla początkujących startupów i freelancerów.
– Zdecydowaliśmy się na otwarcie swojego biura, ponieważ w pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że jako młoda firma, powinniśmy mieć swój własny kąt. Miejsce, gdzie na spokojnie możemy przeprowadzać strategiczne rozmowy. Dotychczas pracowaliśmy w coworkingu. Istotną kwestią była także chęć pracy razem – do niedawna jedno z nas pracowało z domu, a drugie z coworkingu. Zależało nam na tym, żeby poczuć się bardziej jak firma, a mniej jak dwójka freelancerów – mówi Jacek Popławski z firmy Fewolino, którzy oferują usługi wsparcia w zakresie IT.
Poszukujesz wsparcia dla swojego biznesu, skorzystaj z usługi One Step Service realizowanej przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER. Szczegółowe informacje dostępne na stronie https://inkubatorstarter.pl/one-step-service/
Artykuł powstał we współpracy z Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER