Niełatwo dziś zaskoczyć klienta w dziedzinie sprzętu elektronicznego – dotyczy to także laptopów, które są coraz mocniejsze, szybsze i przy okazji coraz ładniejsze. Takimi wymagającymi klientami jesteśmy też my, dlatego, gdy dostaliśmy do testów kolejny genialny sprzęt dla profesjonalistów, nie oczekiwaliśmy fajerwerków. Jednak gdy wyciągnęliśmy z pudełka tego laptopa od razu pomyśleliśmy, że właśnie tak wygląda przyszłość. Naszym oczom ukazał się dość masywny laptop, który ma… dwa uzupełniające się wzajemnie ekrany. Po co i jak można z tego korzystać? Zastosowań jest wiele, a my postanowiliśmy sprawdzić kilka z nich.
Dwa ekrany = dwa razy większa produktywność
Do tej pory widywaliśmy laptopy wyposażone w tzw. Touch Bary, które miały usprawnić naszą pracę na komputerze. W przypadku nowego Asusa zamiast intuicyjnego paska z narzędziami dostajemy dodatkowy poziomy ekran, dzięki któremu możemy poszerzyć obszar roboczy naszej pracy kreatywnej. ScreenPad Plus, bo tak nazywa się ta technologia, ma rozdzielczość 4K i można go spokojnie nazwać pełnoprawnym ekranem – za pomocą dotyku możemy na nim wybierać dodatkowe funkcje, oglądać na nim filmy lub nawet szkicować za pomocą rysika.
Zastanawiacie się, dla kogo ten gadżet został stworzony? Dla wszystkich, którzy wiedzą, czym jest praca na dwóch monitorach, czyli przede wszystkim dla montażystów (obrazu lub dźwięku). To też bardzo wygodne rozwiązanie dla grafików, a także fotografów, którzy często obrabiają swoje obrazy na osobnych tabletach. Z tym komputerem nie potrzebujemy żadnego dodatkowego urządzenia, aby móc swobodnie działać w programach graficznych, czy do obróbki video.
Jak korzystać ze ScreenPada, który może nam ułatwić codzienny multitasking? Wystarczy, że dotykowo przeciągniemy na dolny ekran wszystkie aplikacje (maksymalnie 3), czy funkcje z programu graficznego, które w danej chwili chcemy mieć pod ręką. Na przygotowanym przez nas panelu do pracy (sami decydujemy o umieszczeniu ramek i aplikacji) możemy swobodnie działać, a efekty na bieżąco obserwujemy na głównym ekranie. Jest to bardzo wygodne szczególnie, gdy dopiero uczymy się obsługi jakiegoś programu, gdyż możemy edytować grafikę i jednocześnie oglądać tutoriale, dzięki którym łatwiej przyswajamy praktyczną wiedzę. Co ważne, ZenBook jest w stanie na stałe zapamiętać okna, które mają nam się automatycznie wyświetlać na ScreenPadzie Plus zaraz po uruchomieniu komputera – wystarczy zapisać skrót i każdorazowo będzie nam się otwierać ten sam zestaw aplikacji. Oczywiście nie muszą to być programy graficzne, ale jakiekolwiek narzędzia, które ułatwiają nam wielozadaniową pracę, np. edytory tekstowe, komunikatory, kalendarz.
Jednak wcale nie musimy korzystać ze ScreenPada w ten sposób – może on być także po prostu przedłużeniem ekranu głównego, co znacząco zwiększa nam pole obrazu. W tym miejscu musimy wspomnieć też o właściwościach dużego, niemalże bezramkowego ekranu, który jest oparty na technologii NanoEdge 4K OLED. Na przykładzie obrabianych przez nas zdjęć i grafik zauważyliśmy, że daje on bardzo żywe kolory (w tym głębokie czernie) i dużą szczegółowość. Oglądanie filmu i zdjęć na tym ekranie jest naprawdę dużą przyjemnością.
Laptop do pracy wielozadaniowej
Jeśli znacie ból związany z nagłym wyłączaniem się programów do kreacji (zazwyczaj dzieje się to w najmniej oczekiwanym momencie) to z tym laptopem ani razu nie mieliśmy takiego problemu. W zasadzie nie powinno nas to zaskakiwać – ZenBook Pro Duo jest niewiarygodnie wydajny i dysponuje w maksymalnej konfiguracji ośmiordzeniowym procesorem Intel Core i9 dziewiątej generacji, który został zaprojektowany do zapewnienia najwyższej efektywności pracy wielozadaniowej. Aby poradzić sobie z pracą na dwóch ekranach (w końcu to dodatkowe wyzwanie dla sprzętu) laptop został wyposażony w częstotliwość taktowania 5 GHz w trybie Turbo Boost. To oznacza, że bez problemu radzi sobie z zastosowaniami na profesjonalnym poziomie, takimi jak wielopoziomowa obróbka zdjęć lub filmów, czy też renderowanie treści 3D.
Niestety wyposażenie tego laptopa przełożyło się na jego gabaryty – ZenBook Pro Duo jest laptopem dość dużym i ciężkim (wysokość 2,5 cm i waga 2,5 kg), dlatego trudno nam go nazywać urządzeniem mobilnym. Ze względu na jego wymiary, duży zasilacz i nietypową klawiaturę, na której komfortowe pisanie musi się odbywać po dostawieniu specjalnej podkładki pod nadgarstki, nie wyobrażamy sobie regularnego podróżowania z nim i obsługę na kolanach. Ten model jest sprzętem, który raczej będzie służyć do pracy na miejscu i będzie mógł zastąpić komputer stacjonarny.
Nie tylko do pracy, ale i rozrywki
Jakość obrazu i moc działania procesora Intel Core i7 dziewiątej generacji doceni nie tylko branża kreatywna, ale też miłośnicy gier, dla których niezwykle istotna jest dziś warstwa wizualna i płynność działania najnowszych produkcji gamingowych. Przetestowaliśmy na tym komputerze kilka gier – jedną z nich był “Gears 5”, czyli zeszłoroczna produkcja, która wyróżnia się świetną grafiką. Przyznajemy, że na ZenBooku gra prezentowała się doskonale – szczegółowość obrazu mile nas zaskoczyła, a płynność ruchów (w ustawieniach wybraliśmy najwyższą jakość) była bez zarzutów.
Jeśli rozrywka to także muzyka. Spodziewalibyście się po laptopie, że będzie idealnym urządzeniem do słuchania muzyki? Zespół ASUS Golden Ear współpracował ze światowej sławy ekspertami od samochodowych systemów audio z firmy Harman Kardon, aby zapewnić użytkownikom najlepsze możliwe wrażenia dźwiękowe. W tym celu wykorzystali technologię inteligentnego wzmacniacza, która dostarcza wyjątkową jakość dźwięku – nie zakłóconą nawet przez odgłosy pracy komputera, gdyż jest on w zasadzie bezgłośny (nawet gdy pracuje na najwyższych obrotach).
Design rodem z przyszłości
Na koniec musimy wspomnieć o wyglądzie tego urządzenia. Model w odcieniu Celestial Blue jeszcze przed otwarciem prezentuje się bardzo futurystycznie. Zewnętrza klapa ZenBook Pro Duo ma metaliczne wykończenie z koncentrycznie układającymi się kręgami, które wychodzą od logo, co dodaje mu dynamiki, a zarazem eleganckiego sznytu. Co ciekawe, sprzęt prezentuje się za każdym razem nieco inaczej w zależności od padającego na nie światło – dzięki temu design ASUS-a nie nudzi nam się tak szybko i często zaskakuje swoim nowym „wizerunkiem”.
Dla kogo jest ASUS ZenBook Pro Duo?
Czy ASUS ZenBook Pro Duo, który jest wyposażony w dwa ekrany do pracy, to sprzęt tylko dla branży kreatywnej? Oczywiście ten komputer świetnie sprawdzi się zarówno w stacjonarnej pracy programisty, grafika i montażysty, ale nie tylko. Ten sprzęt z pewnością polecilibyśmy również startupom, w których wiele projektów (m.in. kreacje graficzne, wideo, sesje zdjęciowe) trzeba wykonywać na jednym sprzęcie, dlatego warto, aby był mocny i niezawodny. Z drugiej strony jest to bardzo dobry laptop do rozrywki. Mocny procesor, dobra karta graficzna i ekran NanoEdge 4K OLED zapewnia niezwykłe doznania i emocje podczas wirtualnych rozgrywek.
–
Autorką zdjęć jest Agata Ruszkowska
Artykuł powstał we współpracy z marką ASUS