Gdzie internet jest pusty? Technologia dla edukacji

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Niektórzy twierdzą, że w sieci można znaleźć wszystko i nie ma takiej rzeczy, której Google by nie wiedział. Nie mają racji. W Polskim internecie wciąż istnieje pewna luka. Postanowiły ją zapełnić dwie dziewczyny – Dorota Wróbel i Kasia Cynowska – tworząc projekt CyklOVO.

Ta luka dotyczy wiedzy na temat metod obserwacji cykli miesiączkowych kobiety (inaczej – metod rozpoznawania płodności lub FAM) oraz narzędzi sprzyjających nauce i stosowaniu ich. Największym problemem jest brak odpowiednich aplikacji, które wychodziłyby naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez kobiety i byłyby dostosowane do aktualnych warunków technologicznych. Chodzi przede wszystkim o interaktywne karty obserwacji, umożliwiające wprowadzanie danych, a następnie – interpretowanie ich. Co prawda istnieje kilkanaście anglojęzycznych aplikacji mobilnych, ale zdecydowanie brakuje narzędzi webowych w języku polskim. Dotychczasowe aplikacje pozostawiają sporo do życzenia zarówno pod względem merytorycznym (nie są zgodne ze standardami metod obserwacji cykli), jak i technologicznym – nie działają sprawnie na wielu urządzeniach i od lat nie są aktualizowane.

Projekt CyklOVO ma stanowić przełom. Swoją innowacyjność zawdzięcza przede wszystkim temu, że aplikacja została zaprojektowana przez kobiety, które doskonale rozumieją potrzeby i problemy związane ze stosowaniem FAM oraz znają standardy obowiązujące w tej dziedzinie. Przejrzysta i zrozumiała aplikacja, będąca kartą obserwacji cyklu, umożliwi nanoszenie precyzyjnych notatek i zilustruje je w intuicyjny, czytelny sposób. Jest to znacząca przewaga nad dotychczasowymi kartami (zarówno tradycyjnymi, jak i wirtualnymi), które posługują się skomplikowanymi kodami. System wprowadzania danych będzie szczególnie przystępny dla osób, które dopiero zaczynają naukę i stosowanie FAM – zapewni możliwość wprowadzania danych możliwie jak najdokładniej, minimalizując ryzyko pominięcia istotnych wskaźników. Aplikacja CyklOVO to również szansa na rozwój sztucznej inteligencji oraz rozwiązań technologicznych służących promocji partnerstwa w podejmowaniu decyzji dotyczących płodności (np. synchronizacja kont partnerskich).

Dziewczyny z CyklOVO zdecydowały się uruchomić zbiórkę społecznościową, która pozwoli na sfinansowanie utworzenia aplikacji. Akcja crowdfundingowa trwa do maja, a jeśli się powiedzie – aplikacja będzie dostępna jesienią 2016 roku. Większość nagród będzie można odebrać bezpośrednio po zakończeniu zbiórki. Projekt można wesprzeć na platformie Polak Potrafi.

fot. pixabay.com