Gdzie szukać pracy? Najwięcej ofert w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Według analizy rynkowej Adzuny.pl z początku Września 2016 r., szukający pracy powinni kierować się do Warszawy, Krakowa i Wrocławia, gdzie kandydaci znajdą 24% wszystkich dostępnych wakatów w kraju.

Zdjęcie główne artykułu by picjumbo.com

Raport został opracowany na podstawie danych z wyszukiwarki Adzuna uzyskanych 8 września br. oraz raportu GUS nt. Bezrobocia rejestrowanego z lutego 2016r.

Najlepsze i najgorsze miasta do szukania pracy

Poznań oraz Wrocław znalazły się na szczycie listy miast w których najłatwiej o zatrudnienie w Polsce – średnio, blisko dwie oferty pracy przypadają na osobę bezrobotną. Kraków i Katowice plasują się niewiele w tyle, wyprzedzając stolicę która znalazła się na piątym miejscu w rankingu.

W klasyfikacji regionalnej, województwo Mazowieckie, Dolnośląskie i Śląskie wypadły najlepiej, podczas gdy woj. Podlaskie, Świętokrzyskie oraz Warmińsko-Mazurskie zajęły ostatnie miejsca w analizie będąc „najgorszymi województwami do znalezienia pracy”.

Województwo Podlaskie wciąż pozostaje daleko w tyle pod względem ilości wakatów na bezrobotnego. W Białymstoku jest ponad 10 osób bezrobotnych na jedno ogłoszenie pracy, niemal dwukrotnie więcej niż w Kwietniu br. – Łódź i Lublin wypadły niewiele lepiej.

Gorące branże

Branża budownicza i produkcyjna nieustannie dominują pod względem ilości wakatów w kraju. Sektor IT oraz Finansów rośnie w siłe – tu zaobserwowaliśmy jednostajny przyrost ofert w pracy na przestrzeni ostatnich miesięcy. Służba zdrowia wypada w porównaniu najgorzej, gdyż oferuje niewiele ponad 2% wszystkich dostępnych stanowisk w Polsce.

Znajomość języków obcych

Pracodawcy w Polsce coraz częściej wymagają znajomości języków obcych. Język Angielski zdecydowanie dominuje ranking – aktualnie ponad 20% ofert pracy wymaga jego znajomości. Język Niemiecki to drugi najpopularniejszy w Polsce język poszukiwany przez pracodawców – blisko 15% ofert pracy w Polsce wymaga jego znajomości. Język rosyjski zdecydowanie stracił na popularności przez ostatnie dekady, a w br. wymaga go niecały 1% ofert. Pracodawcy wymagający znajomości francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, czy chińskiego to ułamek w skali kraju.

W Warszawie aż 40% aktualnych ofert zawiera wzmiankę o znajomości języka Angielskiego, 8% Niemieckiego i jedynie 2% Francuskiego. W Krakowie język Angielski to wymóg w 20% ofert a we Wrocławiu prawie 25%. Niemiecki najpopularniejszy jest we Wrocławiu, gdzie 15% pracodawców poszukuje kandydatów posługujących się tym językiem.