Geeks on a Plane Eastern Europe cz.4: Chorwacja

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Wysłuchanie prezentacji 20 startupów w Chorwacji było dla mnie prawdziwą przyjemnością. Dlaczego? Z dwóch powodów: dobre pomysły, dobre wystąpienia – przede wszystkim zrozumiałe. W 19 na 20 przypadków pojąłem na czym polega przedstawiany biznes!

Wysłuchanie prezentacji 20 startupów w Chorwacji było dla mnie prawdziwą przyjemnością. Dlaczego? Z dwóch powodów: dobre pomysły, dobre wystąpienia – przede wszystkim zrozumiałe. W 19 na 20 przypadków pojąłem na czym polega przedstawiany biznes! Wysłuchałem wszystkich prezentacji, zamiast odpłynąć w przestworza internetu sprawdzając Twittera, Facebooka czy pocztę. Organizator opowiadał, że cały dzień poświęcono na ten element spotkania. Cel został osiągnięty ponieważ poziom prezentacji był bardzo wysoki.

Z drugiej strony, braki w całości 'ekosystemu startupowego’ w Chorwacji są większe niż w Polsce. Dostęp do finansowania jest trudniejszy, mentorów znacznie mniej, a pierwszy inkubator w kraju dopiero powstaje. Pomimo tego, od Tallina po Sofię bardzo dużo dzieje się w sferze nowych technologii. Startupowa Europa to już nie tylko Londyn i Berlin. Żeby na takim rynku konkurować trzeba być naprawdę dobrym.

Pisząc o GOAP nie mogę nie zacytować Dave’a McClurea. Cytat na dziś to: „99% of startups are s***”. Ponownie zgodzę się z Davem, że tylko mały procent to bardzo dobre startupy. Czego zatem brakuje? Co zrobić by osiągnąć sukces? Wielu przedsiębiorców odpowiada: pieniędzy. Inni dodają: dobrych mentorów i doradców. Gdybym był w Krzemowej Dolinie i miałbym tylko inwestora to osiągnąłbym sukces? Bez zasobów – materialnych i tych niematerialnych – jest ciężko. Nie można się jednak do nich ograniczać. Oprócz zasobów niezbędny jest lider oraz świetny zespół współtworzący startup. Potrzebny jest również kierunek strategiczny i sprawność operacyjna. W Innovation Nest szukamy startupów o wyżej wymienionych cechach, a w Szkole Przedsiębiorczości uczymy ich o czterech filarach.

Zatrzymajmy się na tym pierwszym – liderze. Czy potrafiłbyś rzucić to co robisz obecnie i wyjechać do Doliny Krzemowej jeśli tylko nadarzy się okazja? Czy zrezygnujesz z wyjazdu, bo żona/mąż, firma, produkt niegotowy, czy coś jeszcze innego? Czasami zatrzymuje nas po prostu niechęć do opuszczenia swojej strefy komfortu. Jeśli chcesz należeć do tego 1% najlepszych projektów to musisz być zdecydowany na wyjście poza tą strefę. Musisz chcieć walczyć, ale nie możesz walczyć sam. Jak pisałem poprzednio potrzebni są: hacker, hipster i hustler…

W Chorwacji są właśnie tacy liderzy a przykładem jest Mate Rimac. Jak słyszałem, jeszcze zanim skończył 18 lat, wylicencjonował do BMW rozwiązanie technologiczne dotyczące konstrukcji układu napędowego w samochodach. Czym się zajmuje obecnie? Rimac wynalazł niezwykle ciekawy sportowy samochód elektryczny. Jego zalety to, oprócz wyglądu, najmocniejszy silnik i największe przyspieszenie. Mate mówi: „Jesteśmy firmą technologiczną robiącą między innymi samochody.” Jestem przekonany że Mate odniesie sukces.

Piotr Wilam, @piotrwilam

Współtwórca, inwestor i partner zarządzający w Innovation Nest (funduszu seed/VC) oraz współzałożyciel i członek zarządu SPIN – Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest; przedsiębiorca; założyciel Wydawnictwa Pascal oraz współtwórca i pierwszy prezes Onet.pl; business angel zaangażowany m.in. w Merlin.pl; z wykształcenia filozof i matematyk, absolwent KUL, Oxford University oraz London Business School.

Innovation Nest – fundusz seed/VC założony przez Piotra Wilama i Marka Kapturkiewicza, wspierający przedsiębiorców z branży high-tech, którzy chcą się rozwijać globalnie. Ponadto z inicjatywy Innovation Nest powstała Szkoła Przedsiębiorczości SPIN, w której prowadzone są warsztaty dla początkujących i doświadczonych przedsiębiorców oparte o filozofię Customer Development.