Genomtec to jeden z finalistów programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum, który wspiera najbardziej innowacyjne startupy naukowo-technologiczne z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą i zasobami dużych przedsiębiorstwMIT Enterprise Forum CEE jest częścią globalnej sieci MIT Enterprise Forum, afiliowanej z najlepszą na świecie uczelnią technologiczną – Massachusetts Institute of Technology. Wrocławska firma wygrała także międzynarodowy konkurs zorganizowany w ramach HubWeek w Bostonie. Teraz spółka udowadnia, że jej przełomowe rozwiązania technologiczne mogą być pomocne w walce z epidemią koronawirusa.
– Startupy, które łączą swoją technologiczną innowacyjność ze społeczną odpowiedzialnością mogą okazać się kluczowe w walce z zagrożeniem idącym za globalnym rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – twierdzi Łukasz Owczarek, Head of Acceleration programu MIT Enterprise Forum CEE.
– Rozwiązania, nad którymi pracowały przez lata startupy, mogą wspomóc walkę z epidemią i pomóc zminimalizować jej długofalowe skutki, nawet jeśli pierwotnie nie takie miało być zastosowanie ich technologii. Najważniejsze jest, by się zmobilizować, przeanalizować możliwości wdrożenia w zakresie przeciwdziałania epidemii i wziąć odpowiedzialność nie tylko za swój biznes, ale także wszystkich bezpośrednio zagrożonych. Jesteśmy dumni, że startupy z którymi mieliśmy przyjemność pracować w akceleratorze realizują tę misję – dodaje.
– Dzięki opracowaniu autorskich zestawów diagnostycznych dedykowanych chorobom dróg oddechowych, w tym także SARS-CoV-2 będziemy mogli udostępniać odczynniki umożliwiające prowadzenie testów na istniejącym już sprzęcie laboratoryjnym. Docelowo pozwoli to na skrócenie czasu analizy z 2-3 godzin do nawet 15 minut. W obecnej sytuacji każde usprawnienie wykonywania testów w kierunku koronawriusa jest na wagę złota. Dodatkowo opatentowaliśmy nasze mobilne urządzenie diagnostyczne Genomtec ID, dzięki któremu w przyszłości będzie mogli korzystać z innowacyjnej technologii pozwalającej na wykrywanie materiału genetycznego wirusabezpośrednio w miejscu opieki nad pacjentem – mówi Miron Tokarski, prezes Genomtec.
Genomtec jest także zwycięzcą trzeciej edycji konkursu CVC Young Innovators wspierającego innowacyjne startupy, które poza przełomowymi technologiami i atrakcyjnym modelem biznesowym zapewniają także realne korzyści w wymiarze społecznym. Dzięki wygranej w konkursie wrocławska firma uzyskała środki na dalszy rozwój w wysokości 100 tys. złotych.
– Kiedy Miron i Genomtec otrzymali nagrodę CVC Young Innovator, doceniliśmy to, że łączy unikalną na skalę światową biotechnologię i misję poprawy dostępności do testów genetycznych w krajach rozwijających się. To, że w obecnej sytuacji Genomtec błyskawicznie wykonał piwot, koncentrując swoją pracę na zwielokrotnieniu zdolności testowania zakażeń Covid-19, świadczy o olbrzymiej klasie i jakości tego zespołu. Po prostu olbrzymi szacunek dla Mirona – powiedział Krzysztof Krawczyk partner CVC Capital Partners.
– Nagroda w konkursie CVC Young Innovator Awards była jasnym potwierdzeniem wysokiej jakości naszych działań. Konkurs dzięki swojej marce i międzynarodowemu zasięgowi pozwolił nam uzyskać większą rozpoznawalność i przede wszystkich uwiarygodnić Genomtec wśród rynku i inwestorów. Nagroda pieniężna pozwoliła nam na rozwój prac B+R oraz doposażenie naszego laboratorium – dodaje Miron Tokarski.
Już w maju rozpocznie się rekrutacja do kolejnej edycji akceleratora MIT Enterprise Forum CEE. Więcej informacji dostępnych na stronie internetowej: www.mitefcee.org