Tym razem do rundy inwestycyjnej dołączyli prywatni inwestorzy w postaci Jakuba Swadźby (prezesa Diagnostyki) i Tomasza Stefańczyka (założyciela centrum medycznego Klara w Częstochowie). – Wierzymy w zespół Genomtecu, ich rozwiązanie jest unikatowe. Spółka oparła swoją technologię na autorskiej metodziedetekcji SNAAT (streamlined nucleic acid amplification technology) radykalnie zmieniającej standardy diagnostyki laboratoryjnej – podkreśla w komunikacie Tomasz Stefańczyk.
Genomtec ma w planach zrealizowanie badań klinicznych mobilnego urządzenia, które doprowadzą do zakończenia podstawowych prac i stworzenia wersji beta rozwiązania. Przypomnijmy, że Genomtec to spółka z Wrocławia, która stworzyła mobilne laboratorium wielkości smartfona, dzięki któremu można wykrywać obecność bakterii, wirusów i grzybów. Materiały biologiczne, które mogą zostać wykorzystane do badania to: krew, ślina, plwocina, mocz, wymaz, tkanka, płyny z jamy ustnej i płyn mózgowo rdzeniowy. Dzięki testom Genomtec można wykryć zakażenia dróg oddechowych, choroby przenoszone drogą płciową oraz sepsę.
Aby skorzystać z kieszonkowego laboratorium trzeba umieścić próbkę danego materiału na kartę reakcyjną i włożyć ją do urządzenia. Wynik badania pojawi się już po 20 minutach, a cały proces odbędzie się automatycznie. – Genomtec ID łączy mobilność z łatwością wykonania badania. Intuicyjny i prosty test jest w stanie wykonać każdy, bez przeszkolenia — mówi Miron Tokarski, prezes Genomtecu.
Poza głównym produktem, zespół Genomtec prowadzi również prace nad zastosowaniem swojego rozwiązania w weterynarii oraz rolnictwie. Jednak to, co teraz jest najważniejsze dla firmy, to rozpocząć procedurę ISO 13485 (unijna norma jakości wyrobów medycznych) i zdobycie certyfikacji pozwalającej wprowadzenie produktu na rynek międzynarodowy.
Genomtec na fali
W styczniu tego roku informowaliśmy, że medtech otrzymał blisko 9 mln złotych grantu w ramach konkursu „Szybka Ścieżka” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju”. Pieniądze z tego dofinansowania spółka przeznaczyła na prace rozwojowe swojego urządzenia oraz rozpoczęcie procedury certyfikacji CE-IVD, pozwalającej na wprowadzenie urządzenia na rynek europejski.
Poza imponującymi kwotami dofinansowań Genomtec zbier również wiele nagród. I tak zespół został nominowany do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, zajął pierwsze miejsce w programie akceleracyjnym MIT Enterprise Forum Poland, zwyciężył w konkursie European Start-up Days w ramach EKG w Katowicach oraz na festiwalu innowacji HUBWeek w Bostonie w kategorii najlepszy startup spoza USA, dostał też wyróżnienie w programie InCredibles Sebastiana Kulczyka oraz wielu innych.
Trzymamy kciuki za ten projekt, bo może on usprawnić diagnostykę, która jest tak ważna. Ciekawe są też plany rozwojowe firmy. Będziemy obserwować rozwój wrocławskiego medtechu.