Genomtec planuje debiut na giełdzie pod koniec 2020. Chce pozyskać 8 mln złotych 

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Genomtec planuje debiut na giełdzie pod koniec 2020. Chce pozyskać 8 mln złotych 

Udostępnij:

Genomtec rozpoczął ofertę publiczną, w ramach której planuje pozyskać 8 mln złotych. Wrocławska firma, która działa w obszarze diagnostyki molekularnej, stworzyła opatentowany system, który pozwala na przeprowadzenie badania zaledwie w kilkanaście minut, w dowolnym miejscu, a samo urządzenie jest wielkości smartfona.

Pod koniec sierpnia tego roku Genomtec poinformował, że pod koniec 2020 roku planuje zadebiutować na rynku NewConnect, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Partnerem w procesie wprowadzenia akcji na NewConnect będzie Grupa INC, włączając Dom Maklerski INC, który będzie aktywny w obszarze przeprowadzania emisji akcji.

– Wydaje się, że polska giełda dojrzewa, a projekty innowacyjne – takie jak Genomtec ID – są coraz częściej dostrzegane i doceniane przez polskich inwestorów, a także oferują potencjalnie większe zyski inwestycyjne dla akcjonariuszy (niż standardowe instrumenty oszczędnościowo-inwestycyjne). Poza tym obecne otoczenie rynkowe i społeczne sprzyja rozwojowi urządzeń diagnostycznych. Naszym celem jest pozyskanie dalszych środków na rozwój oraz komercjalizację flagowego rozwiązania – czytamy w komunikacie

Oferta publiczna Genomtec

Jak widać plany o debiucie wrocławskiej spółki nabierają tempa, bo jak donosi serwis strefainwestorow.pl, właśnie ruszyła oferta publiczna do 730.000 akcji serii J. Cena maksymalna jednej akcji została ustalona na 11 złotych. Zapisy na akcje będą prowadzone od 23 października do 4 listopada 2020 roku. Firma poinformowała również, że do jej debiutu dojdzie najprawdopodobniej w I kwartale 2021 roku, a nie jak wcześniej założono do końca 2020 roku.

– Aby utrzymać tempo prac chcemy wesprzeć się dodatkowym finansowaniem. Środki z emisji będą przeznaczone na dalszy etap rozwoju systemu Genomtec ID m.in. na jego industrializację . Zakładamy, że jasno określony harmonogram i konsekwentna realizacja kolejnych etapów, przy wsparciu międzynarodowego partnera, pozwoli nam w pierwszej połowie 2022 roku skomercjalizować system, który wykorzystuje nasze autorskie chronione patentem rozwiązania. Jestem przekonany, że realizacja poszczególnych celów zwiększy wartość dla akcjonariuszy i pozwoli budować wartość Spółki. Rozpoczęta emisja jest kolejnym krokiem do upublicznienia akcji Genomtec na NewConnect, na którym chcielibyśmy zadebiutować w I kwartale 2021 roku – powiedział w rozmowie z serwisem strefainwestorow.pl Miron Tokarski, założyciel i prezes Genomtec.

Test na koronawirusa

W czerwcu informowaliśmy, że Genomtec opracował innowacyjny test, który wykrywa koronawirusa w zaledwie 11 minut. Projekt ten został wsparty przez NCBiR kwotą 7 mln złotych. – Nie bez znaczenia jest też fakt komercjalizacji szybkiego laboratoryjnego testu genetycznego w kierunku detekcji wirusa SARS-CoV-2, co umożliwia dalsze finansowanie badań z tego źródła – czytamy w komunikacie.

Głównym produktem wrocławskiej spółki jest Genomtec ID, mobilne urządzenie do szybkiej genetycznej identyfikacji patogenów m.in. bakterii, wirusów oraz grzybów. Według specjalistów, kiedy rozwiązanie trafi na rynek, będzie najszybszą i najbardziej precyzyjną metodą testowania nie tylko koronawirusów, ale także innych chorób zakaźnych.