Informacje zawarte w raporcie przeanalizowała redakcja Fintek.pl.
Na początek wyjaśnijmy czym właściwie jest GFIN. To założona na początku 2019 roku organizacja, która zrzesza 31 organów nadzorczych nad rynkiem finansowym z całego świata. Na liście członków znajdują się między innymi Bank Litwy, Financial Conduct Authority i brytyjski nadzór (polski KNF nie pojawił się na liście).
Organizacja powstała po to, by ułatwiać fintechom testowanie swoich rozwiązań w środowisku transgranicznym na kilku rynkach jednocześnie. Aby to osiągnąć GFIN stworzył program Globalnej Piaskownicy Regulacyjnej.
Do pierwszej edycji programu zgłosiły się 44 firmy. W większości były to projekty związane z branżą RegTech oraz kryptowalutami. Do drugiego etapu przeszło 8 firm, jednak ostatecznie żadna z nich nie ukończyła programu z sukcesem i żadna z nich nie jest przygotowana na przeprowadzenie testów.
Według wstępnych analiz okazuje się, że problem może polegać na tym, że organy nadzoru inaczej rozumieją pojęcie testów transgranicznych niż same fintechy. GFIN zapowiedział, że będzie pracował nad zrozumieniem źródła problemów. Jednocześnie oświadczył, że będzie szukał pomysłu, jak mógłby pomóc fintechom w inny sposób. Być może zostaną one zaproszone do współpracy w momencie, w którym będą bardziej przygotowane do rozpoczęcia testów.
Mimo porażki GFIN nie zamierza się poddać. Ogłosił już, że kolejna edycja programu odbędzie się i będzie to najprawdopodobniej pierwsza połowa 2020 roku.
Fintech rośnie w siłę
Branża fintechu bardzo szybko się rozrasta. Dla przykładu w 2008 roku fundusze inwestujące w tę branżę wydały łącznie 1 miliard dolarów, natomiast dziesięć lat później, w 2018 roku wartość ta wzrosła do 120 miliardów dolarów. Natomiast według szacunków w pierwszej połowie 2019 roku inwestycje w fintechy osiągnęły poziom 38 miliardów dolarów.
Programy takie jak Globalna Piaskownica Regulacyjna są potrzebne, aby ciekawe projekty miały szansę rozwijać się i pojawiać na rynkach międzynarodowych. Za nami dopiero jedna edycja programu, nie powinno to przesądzać przyszłości tej inicjatywy.