– Na bieżąco będziemy informować o ukraińskich startupach biorących udział w programie, które otrzymają: do 100 tysięcy dolarów w postaci środków finansowych (non-dilutive), stałe wsparcie mentorskie i produktowe oraz darmowe kredyty na usługi chmurowe Google. Działania te mają pomóc ukraińskim przedsiębiorcom i przedsiębiorczyniom w utrzymaniu i rozwijaniu ich firm w tak krytycznym czasie, stanowić wsparcie dla społeczności oraz zbudować podstawy dla odbudowy biznesów po wojnie – mówi Agnieszka Hryniewicz-Bieniek, globalna dyrektor Google for Startups.
Wsparcie finansowe i nie tylko
Środowisko startupowe w Ukrainie to silna i dynamiczna społeczność. Spośród około 2 tysięcy ukraińskich startupów od początku 2021 roku aż 126 z nich pozyskało finansowanie od funduszy venture capital. Wczoraj prezes Google i Alphabet Sundar Pichai spotkał się z kilkoma ukraińskimi przedsiębiorcami i przedsiębiorczynami w Google for Startups Campus w Warszawie.
Finansowanie to tylko jeden z elementów wsparcia przedsiębiorców z Ukrainy. Dodatkowo ukraińskie startupy mogą korzystać z przestrzeni Google for Startups Campus w Warszawie jako tymczasowego biura. Kilka pierwszych startupów – reprezentowanych głównie przez kobiety, które uciekły z objętej wojną Ukrainy – już pracuje w Campusie.
Odbudowa gospodarki
– Dzięki wsparciu, ukraińskie startupy będą mogły działać i rozwijać się, a także tworzyć projekty technologiczne, które są teraz bardzo potrzebne. A kiedy Ukraina zacznie się odbudowywać po zniszczeniach wojennych, startupy i firmy technologiczne będą miały kluczowe znaczenie dla odrodzenia gospodarki, tworzenia miejsc pracy i rozwoju miast – mówi Agnieszka Hryniewicz-Bieniek.