W marcu 2022 roku, Google zainwestowaÅ‚ aż 3 mld zÅ‚ w budynki biurowe, a nastÄ™pnie wykupiÅ‚ wszystkie udziaÅ‚y krakowskiej marki. Do tej pory nie ujawniono wartoÅ›ci transakcji.Â
Początki współpracy
Krakowska firma Semihalf rozpoczęła współpracę z Google już w 2010 roku. W tamtym okresie, obie organizacje postawiły sobie za cel stworzenie prototypu tabletu z dotykowym interfejsem użytkownika. Projekt wymagał dostosowania systemu Android do nowej platformy. Projektowanie urządzeń z zaawansowanymi funkcjami było dla Semihalfa krokiem w kierunku specjalizacji w systemach operacyjnych.
Startup rozwinął swoje umiejętności w zakresie technologii, o czym świadczy ogromny wkład w rozwój komponentów do takich systemów, jak: Unix, Linux, macOS czy ChromeOS.
Rozwój Semihalfa
Semihalf ma na koncie współpracÄ™ z dużymi firmami z Izraela czy Doliny Krzemowej. Startup ma także udziaÅ‚y w projektowaniu zaawansowanych ukÅ‚adów FPGA, które znajdujÄ… zastosowanie w centrach danych, a także sieciowych oraz telekomunikacyjnych rozwiÄ…zaniach.Â
W 2021 roku firma odnotowała duży wzrost finansowy. Udało jej się osiągnąć zysk na poziomie 11,7 mln zł, a także przychody w wysokości 37,4 mln zł. Jest to dowód na to, że startup dynamicznie się rozwija i stale inwestuje w innowacje.
– Semihalf dysponuje wyjątkowo zdolnym zespołem, który posiada rozległą wiedzę w dziedzinie projektowania i rozwijania systemów operacyjnych, w tym oprogramowania układowego, technologii sieciowych, wirtualizacji i wielu innych. Z nieukrywanym entuzjazmem oczekujemy na intensyfikację współpracy z tym zespołem, aby wspólnie podnieść jakość użytkowania ChromeOS – piszą w komunikacie prasowym przedstawiciele Google, o czym czytamy na tek.info.pl.
Co więcej, ważną grupę klientów Semihalfa stanowią chip makerzy, czyli firmy zajmujące się projektowaniem nowych procesorów. Krakowski startup tworzy dla nich oprogramowania systemowe.
Zobacz także