Słoweński startup podbija małe miasta. Powstał, by zapewnić tańsze ceny komunikacji niż autobusy czy carpooling, a robi to dzięki prawie miesięcznym rezerwacjom miejsc w busie. W ubiegłym roku dochód firmy, która przewiozła już 150 tysięcy pasażerów, wyniósł 3,2 miliona euro. Wynik ten osiągnęła bez pomocy inwestora.
Jak działają tanie linie lotnicze? Na to pytanie odpowiedzieli sobie twórcy GoOpti, którzy postanowili wykorzystać ten sam schemat działania i zbudować na tym biznes. Po doświadczeniach z prowadzenia biura podróży stworzyli GoOpti, czyli system do rezerwacji i transportu ludzi z małych miast szukających sposobu obniżenia kosztów np. podróży lotniczej. Startup pomaga im m.in. dostać się na lotniska tanich linii i oferuje transport taniej niż światowa konkurencja.
Technologia sposobem na oszczędności
Początki biznesu nie były jednak łatwe. Zanim GoOpti wprowadził system miesięcznej rezerwacji przed lotem, miał problemy z zapełnieniem całego busa i z rentownością przedsięwzięcia. Wtedy Marko Gucek, współtwórca GoOpti, wraz z zespołem postanowił1 znaleźć rozwiązanie na problemy firmy. Przyjrzał się więc funkcjonowaniu tanich linii lotniczych i postanowił przenieść ich system rezerwacji do swojego przedsięwzięcia. W ten sposób klientom zaproponował tanie bilety na przejazdy, a firmie zapewnił rentowność.
Najtańsze bilety na przejazd otrzymają Ci, którzy najwcześniej zarezerwują bilety na przejazd i Ci, którzy zgodzą się na więcej “niedogodności”. Jeśli pierwsi zarezerwujemy bilet w busie, to również zapłacimy mniej niż inni pasażerzy. Gucek, aby udowodnić, że jego firma zapewnia tańszy transport niż konkurencja, zaprezentował porównanie. Zanim je przedstawimy, warto wiedzieć, że GoOpti oferuje trzy rodzaje biletów: Opti (najtańszy, kupuje go 70% pasażerów), Fixed (20% sprzedanych biletów) i VIP (10%). Czym się różnią?
243 km za 14 euro
Pierwszy, najtańszy bilet, może nie wszystkim się spodobać. Ci, którzy go kupują muszą być przygotowani na to, że mogę być na lotnisku już trzy godziny przed lotem. Przez rozpiętości godzinowe w startowaniu samolotów, GoOpti było zmuszone wybrać najlepszą godzinę dojazdu dla wszystkich. O ile tańsze oferuje bilety? Na trasie Ljubljana – Venice (243 km) bilet będzie kosztować 14 euro, jeśli zarezerwujemy go miesiąc przed terminem odjazdu. Tę samą trasę przebędziemy za pomocą carpoolingu średnio za 20-25 euro, a komunikacją miejską za 25 euro.
Ta sama trasa, z biletem kategorii Fixed, kosztuje od 45 do 100 euro, ale w tej opcji bus może zabrać nas z naszego domu, żebyśmy nie musieli dźwigać bagaży. Najdroższy bilet, VIP, kosztuje 150 euro i działa na zasadach taksówki, bo możemy jechać we flocie GoOpti sami. I tak jest taniej niż zwykłą taksówką, która za przebycie 243 kilometrów pobiera 240 euro. Tańsze bilety i rezerwacja online przyciągnęła dotąd 150 tysięcy pasażerów, którą przewiozło 21 samochodów z floty i 40 franczyzobiorców.
Być liderem na rynku europejskim
GoOpti powstał w 2011 roku w Słoweni. Działa na terenie Słoweni, Chorwacji, Włoch, Niemiec, Austrii, Węgier i Słowacji. Zespół szuka inwestora branżowego, który zainwestuje w spółkę 2,5 miliona euro. Funduszy potrzebuje na rozwój firmy, której technologia pomogła zredukować koszty, dzięki rezerwacji biletów i planowaniu dojazdów (ma pasażerów w obydwie strony). Chce mocniej zaistnieć na rynku europejskim, a dokładniej w 400 miastach z dużymi lotniskami, do których GoOpti może dowieźć klientów.