Ministerstwo Cyfryzacji jest zadowolone z faktu, że Polacy chętnie sięgają po e-usługi, jakie te przygotowywuje. – Zawsze to powtarzamy: najlepszym dowodem na wciąż rosnącą popularność e-administracji jest liczba nowych profili zaufanych (PZ). A tych wciąż przybywa. Wrzesień był pod tym względem wyjątkowy – to właśnie wtedy przebiliśmy 8 milionów aktywnych PZ. To świetny wynik – z naszych e-usług korzysta 25% dorosłych Polaków. We wrześniu tego roku profil zaufany założyło niemal 190 tysięcy osób (dokładnie 186 796). To niemal 80 tysięcy więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku i niemal 140 tysięcy więcej, niż we wrześniu 2018 r. – czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.
Portal gov.pl
Portal gov.pl tylko we wrześniu odwiedziło 9,5 miliona użytkowników. Co najczęściej Polacy sprawdzają na tej stronie? Jak się okazuje największą popularnością cieszą się e-usługi dla kierowców. We wrześniu tego roku użytkownicy sprawdzali ponad 46 tys. razy liczbę punktów karnych i 23 730 399 razy historię pojazdu.
– Mamy też e-usługę dla pasażerów, która też jest dość popularna. To Bezpieczny autobus, czyli możliwość sprawdzenia stanu technicznego autobusów, busów i autokarów. We wrześniu Polacy skorzystali z niej 96 518 razy – czytamy dalej w komunikacie.
Załatw sprawy przez internet
Ciekawą opcją, jaką udostępnia Ministerstwo jest również możliwość wysłania pisma ogólnego. Za jej pośrednictwem można załatwić prawie każdą urzędową sprawę. Polacy we wrześniu w sumie wysłali ponad 156 tys. takich elektronicznych pism, dla porównania we wrześniu 2019 roku takich pism do urzędów wpłynęło ponad 50 tys..
Co polacy załatwiają przez elektroniczne pisma? 13 303 zarejestrowanych noworodków, 19 378 e-meldunków, 40 701 wniosków o dowód osobisty, 5161 zgłoszeń utraty dokumentów, 21 592 wniosków o odpis aktu stanu cywilnego.
mPrawo Jazdy
Popularność e-usług pokazuje, że Polacy chcą i są gotowi na wirtualną rzeczywistość urzędów. Pandemia koronawirusa z pewnością przyspieszyła ten proces, bo pozostając w domach w czasie lock downu, elektroniczna droga pozostawała jedyną możliwą. Ministerstwo Cyfryzacji nie zwalnia tempa i szykuje kolejne udogodnienia. Już 5 grudnia w aplikacji mObywatel obok mTożsamości, mPojazdu, czy e-recept pojawi się również mPrawo Jazdy i licznik punktów karnych.