GridWise AI przewidzi ceny energii? RAFAKO i Affexy zaczynają współpracę przy nowym systemie opartym na AI

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

GridWise AI przewidzi ceny energii? RAFAKO i Affexy zaczynają współpracę przy nowym systemie opartym na AI

Udostępnij:

Dostawca rozwiązań dla energetyki, RAFAKO oraz Affexy, spółka działająca w dziedzinie sztucznej inteligencji, ogłaszają rozpoczęcie współpracy. Jej celem jest stworzenie rozwiązań dotyczących zarządzania i optymalizacji zużycia energii. Projektem współpracy jest system GridWise AI, który wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do prognozowania cen energii elektrycznej oraz optymalizacji zarządzania energią.

System GridWise AI, będący efektem prac badawczo-rozwojowych zespołu badawczego Affexy, został stworzony z myślą o przedsiębiorstwach energetycznych jako wsparcie w przewidywaniu cen energii i zarządzaniu jej zużyciem. Poprzez wykorzystaniu głębokich sieci neuronowych oraz technik uczenia maszynowego, projekt ma umożliwić poprawę efektywności energetycznej i optymalizację kosztów operacyjnych przedsiębiorstw również w kontekście wykorzystania magazynów energii oraz OZE.

– Współpraca z Affexy oraz walidacja systemu GridWise AI to krok milowy w naszych działaniach na rzecz innowacyjności i zrównoważonego rozwoju. Jestem przekonany, że nasze wspólne działania przyczynią się do znaczącej poprawy efektywności energetycznej oraz zmniejszenia śladu węglowego polskiego przemysłu – podkreśla Robert Kuraszkiewicz, prezes zarządu RAFAKO.

W ramach współpracy, planowane jest przeprowadzenie projektu pilotażowego w infrastrukturze RAFAKO, co umożliwi praktyczną weryfikację skuteczności systemu. Sukces pilotażu otworzy drogę do wdrożenia rozwiązania w skali kraju, a następnie na rynku międzynarodowym, co stanowi cel przedsięwzięcia.

– Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Rafako, liderem polskiego sektora energetycznego. Wierzymy, że nasza technologia, wspierająca zarządzanie energią, przyniesie rewolucję w sposobie myślenia o optymalizacji i prognozowaniu w branży energetycznej. To wyjątkowa okazja, by pokazać potencjał sztucznej inteligencji w praktycznym zastosowaniu – dodaje Piotr Kawczyński, prezes zarządu Affexy.

Czytaj także: