Ukraińska innowacja na sygnale wjeżdża do polskiego szpitala: osobisty asystent pielęgniarek od startupu knopka

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Ukraińska innowacja na sygnale wjeżdża do polskiego szpitala: osobisty asystent pielęgniarek od startupu knopka

Udostępnij:

Ukraiński startup knopka, który brał udział w Poland Prize 2023, wdrożył swoje rozwiązanie w Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego. System będący osobistym asystentem pielęgniarek, został zainstalowany w oddziale przyjęć szpitala. Rozwiązanie ma przyspieszyć reakcje szpitalnego personelu, także w sytuacji braku prądu.

– Latem 2020 roku po raz pierwszy otrzymaliśmy radę od ekspertów Ukrainian Startup Fund, aby wyjść na zagraniczny rynek, a pół roku później mieliśmy już testową sprzedaż naszego prototypu, systemu do wzywania pielęgniarek. Dziś, w 2024 roku, mamy już pełnoprawny produkt z potencjałem eksportowym dla publicznych szpitali, który w tym miesiącu został uruchomiony w pierwszym szpitalu w Polsce. To efekt wielkiej pracy naszego zespołu i współpracy z instytucjami z Ukrainy i Polski, które wspierają nas na tej drodze – komentuje Ivan Osadczij, CEO knopka.

Sprawdzone w 20 szpitalach w Ukrainie

Knopka to bezprzewodowy system wezwania pielęgniarek, który jest ich osobistym asystentem. System można instalować zarówno w oddziałach szpitalnych, jak i na punktach przyjęć. Knopka jest instalowana w ciągu 1 godziny i łatwa w użyciu: deweloperzy stworzyli optymalny scenariusz pracy dzięki telefonom, tabletom i Bluetooth. Obecnie knopka działa już skutecznie w ponad 20 szpitalach na Ukrainie.

System knopka reaguje na wezwanie i dostarcza informacje lekarzowi dyżurnemu, który otrzymuje powiadomienie na smartfon. Funkcjonalność rozwiązania obejmuje automatyczne śledzenie obecności lekarza na oddziale przyjęć, co przyspiesza reakcję na sytuacje krytyczne. Opracowany z uwzględnieniem specyfiki placówki medycznej, system knopka umożliwia skuteczne zarządzanie udzielaniem pomocy pacjentom, uwzględniając stopień pilności ich dolegliwości czy złego samopoczucia.

W planach kolejne 20 placówek

W planach zespołu na rok 2024 jest uruchomienie systemu w co najmniej 20 szpitalach za granicą. Obejmuje to 10 szpitali w Polsce i kolejne 10 w placówkach medycznych innych krajów UE, z którymi prowadzone są aktywne rozmowy.

Obecnie knopka jest członkiem Klasteru Medycyny Lubelskiej i brała udział w programie Poland Prize 2023. W 2021 roku zespół zajął drugie miejsce na konferencji Kyiv Tech Hub, organizowanej przez polski projekt Polish-Ukrainian Starup Bridge przy wsparciu Polish Aid i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Ponadto knopka otrzymała prestiżową nagrodę CES Award 2024 w kategorii Digital Health.

Czytaj także: