W maju 2020 r. Polkomtel jako pierwszy operator w Polsce uruchomił komercyjną sieć 5G. Teraz Grupa Polsat zaczęła współpracę z akceleratorem S5 – Akceleratorem Technologii 5G, stawiając na rozwiązania startupowe, które wykorzystają tę technologię w swoich produktach i modelach biznesowych. 5G staje się jednym z głównych kierunków strategicznych działań dla waszego Grupy. Czy możesz wyjaśnić dlaczego jest to tak istotne?
Wiadomo, że 5G zmieni wszystko i prawie wszystkie branże, od transportu po gry i opiekę zdrowotną. W ciągu ostatnich 20 lat ewolucja standardów bezprzewodowych zaowocowała radykalną poprawą komunikacji i tym razem nie będzie inaczej.
Niemniej, prawdziwa „siła” sieci 5G polega na tym, że umożliwia cyfrową transformację świata biznesu. To dzięki niej będzie możliwe zbudowanie zaawansowanego i rozwiniętego systemu IoT, digital twins, czy wykorzystany pełen potencjał AI na szeroką skalę Operatorzy telekomunikacyjni mają z kolei wyjątkową możliwość uwolnienia ogromnego potencjału 5G dla swoich klientów biznesowych i stania się dostawcami rozwiązań cyfrowych. Współpraca dojrzałych firm i startupów może dać tu najlepszy rezultat – stąd tak istotna jest obecność w tym projekcie czy to Ericssona czy Grupy Polsat.
I to dlatego właśnie zdecydowaliście się jako Grupa Polsat wesprzeć startupy i przystąpić do jej akceleracji w ramach Akceleratora 5S – Akcelerator Technologii 5G?
Tak. Nowatorskie startupy i ich technologie mogą przyczynić się do zwiększenia przewagi konkurencyjnej i wpływać na kształt przyszłość branży telekomunikacyjnej. Współpraca ze startupami może po prostu pomóc przyspieszyć wdrażanie usług czy produktów wykorzystujących technologię 5G. Telekomy mają ogromne możliwości technologiczne i biznesowe, ale zapewne również przyda się jakieś inne spojrzenie, nowatorskie, trochę z zewnątrz. I to jest właśnie rola dla startupów.
Taka współpraca to sytuacja typu win-win dla telekomu i startupu – telekom otrzymuje gotowe rozwiązanie i specyficzną wiedzę w jego zakresie, a startup dostęp do technologii i rynku operatora wraz z know-how o jego działaniu
Ale dlaczego? Czy operatorzy telekomunikacyjni nie są w stanie sami zaoferować innowacyjnych rozwiązań?
Telekomy oczywiście mogą same rozwijać swoje portfolio usług, ale akurat w przypadku technologii 5G i zmian jakie wniesie w niemal każdą dziedzinę gospodarki czy życia społecznego, istotnym będzie korzystanie również z zewnętrznych źródeł dla rozwiązań tworzonych pod sieć 5G.
W przypadku 5G dany przypadek może wymagać nieco innego spojrzenia i podejścia nawet w ramach tej samej branży np. medycznej – inne mogą być rozwiązania dla podstawowej opieki zdrowotnej, diagnostyki, opieki klinicznej, chirurgii, farmacji itp. Łatwiejsze i efektywniejsze kosztowo może być więc korzystanie z pomysłów wyspecjalizowanych firm w danej dziedzinie, a nie utrzymywanie zasobów, które będą miały wiedzę ze wszystkich możliwych obszarów. Przy czym trzeba sobie jasno powiedzieć, że to zawsze będzie współpraca i wykorzystywanie przez telekomy zarówno swojej własnej wiedzy i kompetencji, jak i firm zewnętrznych.
A jaka jest sytuacja w Polsce jeśli chodzi o startupy, które wykorzystują lub planują wykorzystać tą technologię?
Z badania PMR Market Experts z 2020 r. wynika, że tylko 15% polskich startupów rozpatruje albo zaczęło właśnie rozważać uwzględnienie w ich strategii wykorzystanie technologii 5G. Oznacza to, że większość startupów nie jest nawet w fazie inkubacji pomysłów z wykorzystaniem sieci. Główną barierą deklarowaną przez startupy jest brak dostępu do technologii oraz jej koszty. Stąd tak ważne jest ich wsparcie.
Co można zmienić, aby ten stan się poprawił?
Między innymi to, co my – czyli nawiązać współpracę z akceleratorami czy bezpośrednio już samymi startupami oraz ogólna edukacja rynku o tej technologii. Kluczowe jest – oprócz finansowego wsparcie technologiczne, wiedza i know how. A to wszystko telekomy posiadają.
Ważne jest, aby spektrum użycia przypadków 5G było zwiększane i jakościowo rozwijane tak, aby ostatecznie trafić do jak największej liczby użytkowników 5G. Zarówno od strony konsumenckiej, jak i biznesowej, a to można osiągnąć głównie przez współpracę z innowacyjnymi podmiotami.
No dobrze, to na czym będzie polegała akceleracja, która będzie prowadzona przez akcelerator S5 – Akcelerator technologii 5G dla Was?
Ze względu na poziom dojrzałości startupów 5G w Polsce, akceleracja ta jest podzielona na dwa etapy:
I etap – INKUBACJI, który będzie trwał do trzech miesięcy, i w ramach którego startupy mogą otrzymać dofinansowanie do 50 tys. zł na rozwój pomysłu. Celem I etapu jest przygotowanie wybranych startupów do pracy z technologią 5G poprzez transfer wiedzy 5G i indywidualne konsultacje technologiczne, weryfikacja potencjału biznesowego i technologicznego wybranych startupów oraz przygotowanie do udziału w dalszym pilotażu.
Po zakończeniu tego etapu, wybrane startupy, które wykażą się największym potencjałem biznesowym i profesjonalną współpracą wezmą udział w II etapie programu.
II etap – AKCELERACJI, który będzie trwał około 9 miesięcy, a ramach które startupy na akcelerację swojego pomysłu mogą otrzymać aż do 550 tys. zł, aby dopracować i ewentualnie wdrożyć innowacje z nami czy to u nas, czy któregoś z partnerów. Celem II etapu jest rozwój produktu/usługi, integracja jej z rozwiązaniami partnera oraz walidacja projektu wykorzystującego technologię 5G. Na tym etapie startupy otrzymają wsparcie eksperckie poprzez sieć mentorów współpracujących z nami i akceleratorem oraz indywidualne konsultacje biznesowe i technologiczne umożliwiające rozwój projektu w taki sposób, aby był gotowy do walidacji w warunkach zbliżonych do rzeczywistych oraz do komercjalizacji.
Jeśli projekty okażą się mieć bardzo duży potencjał biznesowy dla nas i naszych klientów jest szansa na nawiązanie z nami dłuższej współpracy.
Jak można się zgłosić?
Do 21 września 2020 r. (poniedziałek), akcelerator 5S przeprowadza nabór startupów, które mają rozwiązania wykorzystujące technologię 5G, a które pasują do naszego profilu potencjalnych partnerów biznesowych. Aplikować można przez stronę https://startupspark.io/akcelerator-5g/. Na podstawie zgłoszonych wniosków, dokonamy potencjału biznesowego rozwiązań i zostanie podjęta decyzja, czy w ogóle jakieś, a jeśli tak to które startupy dostaną możliwość współpracy z nami nad swoją akceleracją.
Na co powinni zwrócić uwagę aplikujące podmioty, aby zostać wziętym pod uwagę?
Szukamy przede wszystkim takich startupów, których rozwiązania lub modele biznesowe są stricte oparte na technologii 5G. To jest akcelerator dla takich pomysłów i rozwiązań, które mogą wykorzystać wszystkie korzyści płynące z takiej częstotliwości. Oczywiście mogą zgłosić się również podmioty, których rozwiązania już teraz operują na 4G czy LTE, ale wówczas muszą wskazać jak znacząco sieć 5G może wpłynąć na ich produkt, jego wykorzystanie, czy model biznesowy. Nie interesują nas rozwiązania, które mogą skorzystać tylko na tym, że będzie to przyspieszenie transferu, gdyż w nich nie znajdujemy potencjału do monetyzacji technologii 5G.