Hackathon szuka rozwiązań technologicznych do walki z antysemityzmem

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Hackathon szuka rozwiązań technologicznych do walki z antysemityzmem

Udostępnij:

Aby zwalczyć to niepokojące zjawisko antysemityzmu i uświadomić jego zasięg, w ubiegły weekend w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbył się HACKATHON, mający na celu znalezienie odpowiednich rozwiązań technologicznych do walki ze współczesnym antysemityzmem.

Niestety, również i dziś, 75 lat po Holokauście, antysemityzm jest nadal obecny. W tym tygodniu społeczność żydowska w Niemczech otrzymała kolejne, przerażające przypomnienie o odwiecznej nienawiści do Żydów. Morderczy atak na synagogę w Halle głęboko nami wstrząsnął i przypomniał, że nawet w krajach, w których nie ma fizycznego zagrożenia dla Żydów, antysemityzm wciąż podnosi głowę, czyniąc to poprzez pogardliwe napisy na murach, za pośrednictwem internetu i mediów społecznościowych.

Projekt HACKATHON, objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, przy szerokim wsparciu społeczności żydowskiej, organizacji praw człowieka i firm prywatnych oraz z udziałem uczestników i mentorów z całego świata, został zainicjowany przez Ambasadę Izraela w Warszawie, Fundację Digital University oraz Fundację Tikkunology. Podczas uroczystego otwarcia wydarzenia głos zabrali p.o dyrektora Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński, przedstawiciel Prezydenta R.P, przedstawiciele ambasad Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Izraela oraz ocalony z Zagłady Marian Turski.

Zygmunt Stępinski w swym przemówieniu powiedział: „Niemalże codziennie obserwuję narastającą falę antysemityzmu. Spotykam się z tym zwłaszcza w Internecie, ale także w mediach tradycyjnych. Bardzo często zdarzają się przypadki wandalizmu, profanacji cmentarzy żydowskich oraz miejsc pamięci, w tym terenu byłego Obozu Zagłady Auschwitz-Birekanu, a także budynków należących kiedyś do lokalnych społeczności żydowskich. Dobrze pamiętamy spalenie kukły Żyda na rynku jednego z największych miast w Polsce, a także znęcanie się nad kukłą Judasza, a następnie utopieniem jej w pobliskiej rzece. Oficjalne media nazywają to >>staropolskim zwyczajem<<. Jest na to przyzwolenie, brak natomiast ostrych i zdecydowanych reakcji ze strony policji, prokuratorów i władz.”

Wiceambasador Izraela w Warszawie w swoim wystąpieniu zwróciła się do Sejmu RP o przyjęcie definicji antysemityzmu wypracowanej przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście, co wspomoże walkę z tym zjawiskiem.

W ciągu 48 godzin mieszane zespoły z Polski, Izraela i Niemiec pracowały nad stworzeniem odpowiedniej aplikacji do walki z podżeganiem i nienawiścią online. Zwycięski zespół otrzymał nagrodę w wysokości 16 tys. dolarów na dalszy rozwój narzędzia do walki z antysemityzmem.

Członkowie zwycięskiej drużyny, Josh Chaim (Izrael), Magdalena Jajte (Niemcy), Mariusz Rokicki (Polska) i Piotr Hryniewicz (Polska) opisali swój projekt następująco: „Przy udziale sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego możemy wskazać nienawistne komentarze w mediach społecznościowych, określić lokalizację ich autorów oraz oznaczyć je. Na podstawie tych informacji tworzymy użyteczne bazy danych, z których skorzystać mogą rządy, NGO i instytucje walczące z nienawiścią w sieci”.

Innymi wiodącymi projektami były: HateBook – koncentrujący się na zwalczaniu antysemityzmu w sieciach społecznościowych poprzez stworzenie platformy umożliwiającej organizacjom i instytucjom skuteczniejszą współpracę, a także aplikacja działająca na zasadzie gry irozbrajając antysemickie stereotypy. Ma ona na celu wzbogacenie wiedzy i obalenie fałszywych przekonań o Żydach i przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży w wieku 12-16 lat.

W przyszłym tygodniu ONZ ma opublikować specjalny raport na temat antysemityzmu. Z raportu wynika, że w tych państwach, które nie przeciwdziałają antysemityzmowi, zasady demokracji są podważane, a grupy mniejszościowe krzywdzone. Z raportu wynika również, że antysemityzm istnieje również w miejscach, w których w ogóle nie ma Żydów.

Walka z antysemityzmem i innymi formami nienawiści i dyskryminacji mają kluczowe znaczenie dla sprawiedliwego społeczeństwa. Polska, w której Żydzi żyją od ponad 1000 lat, jest najlepszym miejscem do przesłania jasnego komunikatu o znaczeniu tej wspólnej walki. Mamy nadzieję, że warszawski Hackathon będzie ku temu dalszą inspiracją.

fot.mat.pras. Ambasada Izraela