Hamowanie VC: kwartalny raport PFR Ventures i Inovo VC o transakcjach na polskim rynku

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Hamowanie VC: kwartalny raport PFR Ventures i Inovo VC o transakcjach na polskim rynku

Udostępnij:

Przed nami raport PFR Ventures i Inovo VC o transakcjach na polskim rynku venture capital w drugim kwartale tego roku. Dalej spada liczba spółek, które pozyskały dofinansowanie.

W drugim kwartale 2024 roku przez polski rynek VC przepłynęło 896 mln PLN. To łączna wartość kapitału, który polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w 38 transakcjach w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. W pierwszej połowie bieżącego roku wartość inwestycji VC w Polsce wyniosła 1,07 mld PLN.

Drugi kwartał 2024 to przede wszystkim istotny spadek samej liczby spółek, które pozyskały finansowanie. Trend ten utrzymuje się od pierwszego kwartału i jest związany z zakończeniem horyzontu inwestycyjnego funduszy bazujących na środkach unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Do końca czerwca 2024 roku odnotowaliśmy 51 rund zalążkowych i 18 transakcji A+ (w tym 13 z nich miało miejsce w drugim kwartale).

– Wzrost liczby rund A+ przełożył się na zdecydowanie lepszy wynik polskiego rynku VC w drugim kwartale względem początku roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że sama liczba transakcji pozostaje względnie niska. To oznacza, że rynek finansowania spółek na wczesnym etapie chwilowo spowolnił. Pracujemy nad wdrożeniem środków z FENG, które znacząco wpłyną na poprawę tej sytuacji – komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures.

– Jesteśmy na drodze do wartości finansowania sięgającej 2-3 mld PLN w całym 2024 roku. Ten kwartał, poza outlierem w postaci rundy ICEYE, przyniósł wiele ciekawych transakcji. Na szczególne wyróżnienie zasługują Zeta Labs, w które zainwestował m.in. Nat Friedman (ex-CEO Github), czy Proofs założone przez m.in. Bartka Pucka – najlepszego polskiego anioła biznesu, w którego uwierzyło wielu świetnych inwestorów – dodaje Karol Lasota, principal w Inovo.vc.

12 z 38 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. Zapewniły one 16% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Większość transakcji przeprowadzona została przy istotnym udziale prywatnych polskich funduszy i aniołów biznesu. 46% kapitału dostarczyły fundusze międzynarodowe.

W gronie największych transakcji znalazły się rundy ICEYE (372 mln PLN), Kontakt.io (190 mln PLN) oraz Smart Lunch (60 mln PLN). Odnotowaliśmy także 7 transakcji, których wartość przekroczyła próg 10 mln PLN. Większość z nich miała charakter zalążkowy.

Pełen raport można pobrać tutaj.

A co mówią sami inwestorzy?

Przypomnijmy, że podczas tegorocznego InfoShare zapytaliśmy inwestorów venture capital o ich analizę oraz prognozy odnośnie rynku VC. Nasi rozmówcy, mimo że otwarcie roku przyniosło znaczący spadek liczby spółek, które pozyskały finansowanie, pozostawali optymistami, jeśli idzie o drugą połowę roku. W ich opinii czeka nas napływ nowego kapitału. PFR Ventures ogłosił już trzeci nabór dla funduszy VC, które chciałyby skorzystać z unijnych środków w ramach programów PFR Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI lub CVC. Dodatkowo 2023 sprawił, że startupy urealniły swoje wyceny i struktury kosztów, więc możemy oczekiwać tego, że będziemy szli w kierunku urealnionego wzrostu.

Wypowiedzi Moniki Borowieckiej (Tangent Line), Bartosza Majewskiego (Casbeg.com), Mateusza Bodio (RKKVC), Michała Kramarza (Google for Startups CEE), Michała Miszy Piosika (AC/VC Foodtech Impact Fund), Arkadiusza Hajduka (StartupCEO.pl | ZapytajVC.pl) oraz Jana Niedbalskiego (PFR Ventures) możecie obejrzeć w filmie poniżej:

Czytaj także: