Healx otrzymał 56 mln dolarów. Startup wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia leków na rzadkie choroby

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Healx otrzymał 56 mln dolarów. Startup wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia leków na rzadkie choroby

Udostępnij:

Healx, startup z Cambridge w Wielkiej Brytanii, wykorzystujący sztuczną inteligencję do odkrywania nowych metod leczenia rzadkich chorób, zebrał 56 milionów dolarów na finansowanie serii B.

Głównym inwestorem jest londyńska firma VC Atomico z udziałem Intel Capital, Global Brain i btov Partners. Wszyscy poprzedni inwestorzy, w tym Balderton Capital, Amadeus Capital Partners i Jonathan Milner, również dołączyli się do inwestycji.

Zebrane fundusze zostaną wykorzystane przez startup na rozwój „rurociągu terapeutycznego” i uruchomienie globalnego programu akceleratora rzadkich chorób, który będzie współpracował z grupami pacjentów w celu udoskalania leków. Celem jest odkrycie nowych metod leczenia i przeniesienie ich do kliniki w ciągu 24 miesięcy. Działania startupu są bardzo ważne, ponieważ wiele rzadkich chorób nie jest obecnie w centrum zainteresowania nowych metod leczenia.

– Istnieje ponad 7 tys. rzadkich chorób dotykających 400 milionów ludzi na całym świecie (50% z nich to dzieci). 95% spośród tych chorób wciąż nie ma zatwierdzonego leczenia – powiedział w rozmowie z TechCrunch współzałożyciel i dyrektor generalny Healx, dr Tim Guilliams.

Tradycyjny model odkrywania i rozwoju klinicznego nowych leków jest bardzo drogi pod względem kosztów, terminów i skuteczności. Wprowadzenie nowego leku na rynek kosztuje zwykle 2-3 miliardy dolarów, jego opracowanie zajmuje 12–14 lat, a wskaźnik niepowodzenia wynosi 95%.

Guilliams twierdzi, że obecny model nie działa w przypadku chorób, które mają niewielką populację pacjentów, ponieważ zwrot z inwestycji w sprzedaż leków po prostu się nie opłaca, ponieważ koszty odkrycia i rozwoju są zbyt wysokie. Potrzebna jest radykalna zmiana kursu polegająca na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do odkrywania alternatywnych zastosowań istniejących leków.

– Koncentrując się na zatwierdzonych lekach i wykorzystując moc sztucznej inteligencji, byliśmy w stanie sprawić, że proces wykrywania leków rzadkich chorób będzie szybszy i bardziej wydajny. Od tego czasu naszą misją jest postęp w 100 przypadkach leczenia rzadkich chorób do 2025 roku – dodaje Guilliams.

Healx twierdzi, że potwierdził swój innowacyjny model z Fundacją Badawczą FRAXA. „Zespół łamliwego chromosomu X” jest główną genetyczną przyczyną autyzmu i obecnie nie ma zatwierdzonych metod leczenia tej choroby. To może się wkrótce zmienić dzięki działaniom startupu Healx i Fundacji  FRAXA, którzy wkrótce rozpoczną wczesne badania kliniczne w celu przetestowania wielu kombinacji leczenia. Dalsze programy kliniczne dotyczące innych rzadkich chorób rozpoczną się w 2020 roku.

Polskie innowacje w branży leków

Polacy też mają się czym pochwalić w kwestii wymyślania nowych leków. Co prawda nie są one związane z rzadkimi chorobami, ale również zasługują na podziw. W lipcu tego roku informowaliśmy o tym, że naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego opracowali związek chemiczny, wykazujący właściwości przeciwbólowe 5 tys. razy skuteczniej od obecnie dostępnych najsilniejszych środków przeciwbólowych.

– Odkrycie ma ogromny potencjał komercjalizacyjny. Pomyślne przejście kolejnych faz testów klinicznych pozwoliłoby wyprodukować uniwersalny, niezwykle skuteczny lek, jakiego dotychczas nie było na rynku. W praktyce byłby to ratunek dla wielu ludzi zmagających się z przewlekłymi bólami, na które obecnie nie ma żadnego skutecznego ratunku – mówiła dr Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.

Projekt otrzymał 12,6 mln zł dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.