Healx otrzymał 56 mln dolarów. Startup wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia leków na rzadkie choroby

healx otrzymal 56 mln dolarow startup wykorzystuje sztuczna inteligencje do tworzenia lekow na rzadkie choroby
Udostępnij:
Healx, startup z Cambridge w Wielkiej Brytanii, wykorzystujący sztuczną inteligencję do odkrywania nowych metod leczenia rzadkich chorób, zebrał 56 milionów dolarów na finansowanie serii B.

Głównym inwestorem jest londyńska firma VC Atomico z udziałem Intel Capital, Global Brain i btov Partners. Wszyscy poprzedni inwestorzy, w tym Balderton Capital, Amadeus Capital Partners i Jonathan Milner, również dołączyli się do inwestycji.

Zebrane fundusze zostaną wykorzystane przez startup na rozwój „rurociągu terapeutycznego” i uruchomienie globalnego programu akceleratora rzadkich chorób, który będzie współpracował z grupami pacjentów w celu udoskalania leków. Celem jest odkrycie nowych metod leczenia i przeniesienie ich do kliniki w ciągu 24 miesięcy. Działania startupu są bardzo ważne, ponieważ wiele rzadkich chorób nie jest obecnie w centrum zainteresowania nowych metod leczenia.

– Istnieje ponad 7 tys. rzadkich chorób dotykających 400 milionów ludzi na całym świecie (50% z nich to dzieci). 95% spośród tych chorób wciąż nie ma zatwierdzonego leczenia – powiedział w rozmowie z TechCrunch współzałożyciel i dyrektor generalny Healx, dr Tim Guilliams.

Tradycyjny model odkrywania i rozwoju klinicznego nowych leków jest bardzo drogi pod względem kosztów, terminów i skuteczności. Wprowadzenie nowego leku na rynek kosztuje zwykle 2-3 miliardy dolarów, jego opracowanie zajmuje 12–14 lat, a wskaźnik niepowodzenia wynosi 95%.

Guilliams twierdzi, że obecny model nie działa w przypadku chorób, które mają niewielką populację pacjentów, ponieważ zwrot z inwestycji w sprzedaż leków po prostu się nie opłaca, ponieważ koszty odkrycia i rozwoju są zbyt wysokie. Potrzebna jest radykalna zmiana kursu polegająca na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do odkrywania alternatywnych zastosowań istniejących leków.

– Koncentrując się na zatwierdzonych lekach i wykorzystując moc sztucznej inteligencji, byliśmy w stanie sprawić, że proces wykrywania leków rzadkich chorób będzie szybszy i bardziej wydajny. Od tego czasu naszą misją jest postęp w 100 przypadkach leczenia rzadkich chorób do 2025 roku – dodaje Guilliams.

Healx twierdzi, że potwierdził swój innowacyjny model z Fundacją Badawczą FRAXA. „Zespół łamliwego chromosomu X” jest główną genetyczną przyczyną autyzmu i obecnie nie ma zatwierdzonych metod leczenia tej choroby. To może się wkrótce zmienić dzięki działaniom startupu Healx i Fundacji  FRAXA, którzy wkrótce rozpoczną wczesne badania kliniczne w celu przetestowania wielu kombinacji leczenia. Dalsze programy kliniczne dotyczące innych rzadkich chorób rozpoczną się w 2020 roku.

Polskie innowacje w branży leków

Polacy też mają się czym pochwalić w kwestii wymyślania nowych leków. Co prawda nie są one związane z rzadkimi chorobami, ale również zasługują na podziw. W lipcu tego roku informowaliśmy o tym, że naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego opracowali związek chemiczny, wykazujący właściwości przeciwbólowe 5 tys. razy skuteczniej od obecnie dostępnych najsilniejszych środków przeciwbólowych.

– Odkrycie ma ogromny potencjał komercjalizacyjny. Pomyślne przejście kolejnych faz testów klinicznych pozwoliłoby wyprodukować uniwersalny, niezwykle skuteczny lek, jakiego dotychczas nie było na rynku. W praktyce byłby to ratunek dla wielu ludzi zmagających się z przewlekłymi bólami, na które obecnie nie ma żadnego skutecznego ratunku – mówiła dr Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.

Projekt otrzymał 12,6 mln zł dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.