Heliogen opracował technologię pozyskiwania energii słonecznej dla przemysłu. W startup inwestuje Bill Gates

Dodane: 22.11.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Heliogen to amerykański startup, który wspiera finansowo Bill Gates. Właśnie firma opracowała innowacyjną technologię pozyskiwania energii słonecznej. Teraz będzie możliwe wykorzystanie tego źródła energii w przemyśle potrzebującym wysokich temperatur.
Heliogen stworzył technologię wykorzystania energii pochodzącej ze Słońca. Wynalazek polega na zastosowaniu specjalnych paneli słonecznych w formie luster, których ustawienie kontrolowane jest przez sztuczną inteligencję.

Jak działa technologia od Heliogen?

Dzięki temu rozwiązaniu energia słoneczna jest skoncentrowana do temperatury na poziomie 1000 stopni Celsjusza, czyli ok. 1/5 temperatury, która panuje na powierzchni Słońca.

Bill Gross, współzałożyciel Heliogen, nazywa swój wynalazek piecem słonecznym, w którym koncentruje się ogromna energia. Ten żar można wykorzystać do produkcji cementu, stali lub szkła.

Działanie „pieca” polega na wykorzystaniu sztucznej inteligencji i wielu luster, które odbijają światło słoneczne. Oprogramowanie komputerowe steruje tysiącami luster w taki sposób, by odbijały promienie w jednym kierunku.

Na razie temperatura osiąga ponad 1000 stopni. Jednak twórcy paneli chcą w przyszłości osiągnąć temperaturę ponad 1500 stopni Celsjusza.

Dzięki nowej technologii wiele branż może zrezygnować ze stosowania węgla, ropy czy gazu.

Panele są bardziej ekonomiczne

Nowe rozwiązania jest bardzo ekonomicznie, bo energia słoneczna jest dostępna za darmo. Poza tym zastąpienie paliw kopalnych energią pochodzącą ze Słońca będzie korzystne dla środowiska i ograniczy wytwarzanie się dwutlenku węgla. Tymczasem sama produkcja cementu odpowiada za 7% emisji dwutlenku węgla na świecie.

Gross zaznacza przy tym, że wprowadzenie na rynek paneli sterowanych przez sztuczną inteligencję zajmie jeszcze dużo czasu. Powodem opóźnień są prace nad komercjalizacją technologii.

Bill Gates podkreśla, że obecnie przemysł odpowiada za 20% emisji gazów cieplarnianych. Zastosowanie na wielką skalę rozwiązania opracowanego przez Heliogen może znacząco powstrzymać proces globalnego ocieplania klimatu i eliminacji paliw kopalnych.

Założyciele startupu uważają, że z czasem technologia z może pomóc w wytworzeniu czystego, produkowanego na wielką skalę wodoru. Tak pozyskany wodór posłużyłby jako paliwo dla samolotów i ciężarówek.

Bill Gates angażuje się w działania na rzecz Ziemi

Bill Gates znany jest ze swoich działań filantropijnych. Ostatnio uczestniczy także w wiele projektów związanych z ekologią.

Jednym z nich jest inwestycja w prowadzony przez badaczy z Uniwersytetu Illinois program RIPE (Realizing Increased Photosynthetic Efficiency). Celem programu jest przyspieszenie fotosyntezy, aby móc walczyć z niedoborem żywności na świecie.

Obecnie w ramach projektu RIPE badacze prowadzą testy przyspieszenia fotosyntezy na tytoniu. Dalsze eksperymenty będą związane z ryżem, soją, fasolą i maniokiem, które są bardzo istotne w najbiedniejszych regionach świata.

Badacze z RIPE twierdzą, że może minąć jeszcze 20 lat, zanim rośliny uprawne wykorzystujące efekty prac naukowców zaczną rosnąć na polach rolników na całym świecie.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem