„Hello World”, czyli o rebrandingu Worldcoina. Zapowiedź nowych funkcjonalności i miliarda użytkowników

Dodane:

Aleksandra Janik Aleksandra Janik

Sam Altman, world, worldcoin

Udostępnij:

Worldcoin zmienia nazwę, co ogłosili podczas konferencji w San Francisco jego twórcy. Od teraz projekt Sama Altmana i Alexa Blaina nosi nazwę „World Network”, w skrócie „World”. Wprowadzono również nowe funkcjonalności.

Worldcoin to globalny projekt, który powstał w 2023 roku dzięki inicjatywie Sama Altmana oraz Alexa Blaina. Zyskał na popularności dzięki podejściu do weryfikacji tożsamości w internecie poprzez tzw. World ID. Obecnie World Network posiada 7 milionów zweryfikowanych osób, a w sumie z tej usługi korzysta 15 milionów użytkowników. Plany są jeszcze ambitniejsze i sięgają miliarda osób. Jak podali twórcy podczas prezentacji w San Francisco, co dwie sekundy dołącza nowy użytkownik.

Nowa generacja Orbów

Do World Network będą wprowadzane nowe Orby, czyli urządzenia służące do zbierania biometrycznych skanów tęczówki. Staną się one bardziej efektywne i precyzyjne. Nowa wersja ma nie tylko zwiększyć komfort użytkowników, ale również poprawić bezpieczeństwo gromadzonych danych, co pozwoli na szersze wdrożenie tej technologii na całym świecie. Orby staną się też łatwiejsze w produkcji – urządzenie posiada o 30% mniej części, a także możliwość audytu dzięki wymiennej karcie SD.

Mają się one pojawić na wiosnę 2025 roku.

World ID 3.0 – cyfrowy paszport nowym sposobem na weryfikację tożsamości

Główną funkcjonalnością World Network jest World ID 3.0, czyli cyfrowy paszport umożliwiający weryfikację użytkownika jako człowieka bez ujawniania danych osobowych. Dzięki tej technologii użytkownicy mogą potwierdzać swoją tożsamość na platformach. Rozwój sztucznej inteligencji i technologii deepfake sprawia, że konieczność potwierdzenia swojego „człowieczeństwa” staje się coraz bardziej palącą kwestią w rozwijającym się cyfrowym świecie.

Funkcja World ID Credentials pozwala na zapisanie informacje z tradycyjnych paszportów (takich, które obsługują NFC) w aplikacji World App (która również została przeprojektowana). W ten sposób można potwierdzić np. swój wiek, czy narodowość, jednocześnie nie ujawniając pełnej tożsamości.

World App 3.0 – apki w apce

Oprócz wspomnianej opcji paszportowej, istnieje możliwość uruchamiania aplikacji firm trzecich przy wykorzystaniu platformy Mini Apps. Pozwala to na anonimową integrację z World ID.

Jednym z kluczowych aspektów nowej strategii World Network jest umożliwienie globalnej weryfikacji tożsamości, nawet na platformach, gdzie lokalne rozwiązania tożsamościowe są niewystarczające lub niedostępne.

World Chain

Nowa infrastruktura blockchain, tj. World Chain, została oficjalnie uruchomiona 17 października 2024 roku. W ramach tego procesu około 15 milionów użytkowników aplikacji World App i posiadaczy cyfrowego World ID, migruje na nową platformę. World Chain wyróżnia się tym, że jest pierwszym blockchainem zaprojektowanym specjalnie z myślą o priorytetowym traktowaniu interakcji i transakcji międzyludzkich.

Nowa sieć blockchain jest wspierana przez dostawców takich jak Optimizm, Alchemy, Uniswap, Safe, Dune i Etherscan. World Chain ma natywną integrację z systemem World ID, co daje użytkownikom dostęp do uprzywilejowanej przestrzeni bloków, zapewniając im priorytet przy wykonywaniu transakcji w sieci.

Obawy i wątpliwości

Projekt spotkał się z pewnymi kontrowersjami, szczególnie w Europie, gdzie regulatorzy wyrazili obawy dotyczące sposobu gromadzenia i przetwarzania danych biometrycznych. Pomimo zapewnień World Network o pełnym zgodności z przepisami RODO, kwestia ochrony prywatności pozostaje przedmiotem dyskusji w wielu krajach, w tym we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Czytaj także: