Henkel sprzedaje w Czechach produkty w butelkach wielorazowego użytku

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

butelki wielorazowego użytku

Udostępnij:

W kilku czeskich miastach Henkel wprowadził butelki wielorazowego użytku. Można je napełniać wybranymi produktami ze specjalnych automatów w drogeriach Rossmann.

Automaty spotkamy w sklepach Rossmanna w Pradze, Libercu, Brnie, Czeskich Budziejowicach i Pardubicach. Do pojemników wielorazowego użytku można wlać np. detergenty marki Persil, płyny do płukania tkanin, mycia naczyń, szampony, żele pod prysznic czy mydło Fa w płynie.

W trosce o środowisko

Henkel chce zmniejszyć liczbę wprowadzanych do obrotu plastikowych opakowań. Projekt jest w fazie  testów i na razie nie wiadomo, czy będzie kontynuowany także w innych krajach.

Koncern zobowiązał się do wprowadzenia do 2025 r. opakowań w 100% nadających się do recyklingu, kompostowania lub ponownego użycia. Do tej pory firmie udało się uzyskać założone cele w 80%.

Kubki wielokrotnego użytku

Estońska sieć restauracji R-Kiosk jako jedna z pierwszych w Europie wymieniła jednorazowe plastikowe kubki i wieczka na te pochodzące z surowców odnawialnych. Dodatkowo wieczka można przerabiać na kompost.

Kubki do kawy w R-Kiosku wykonane są z surowców roślinnych. Do ich wykonania firma nie używa składników zawierających produkty przerobu ropy.

Ekologiczne kubki i wieczka w E-Kiosk wykonane są z materiału drzewnego uzyskanego z lasów prowadzących wyłącznie gospodarkę ekologiczną. Poza tym i wieczka, i kubki są pokryte laminatem na bazie trzciny cukrowej.

Natomiast w Austrii powstał projekt MyCoffeeCup. Po skorzystaniu z kubka wielorazowego użytku, zużyty kubek zwraca się w partnerskiej kawiarni albo wrzuca do specjalnego automatu. Każdy z kubków można użyć aż 500 razy. Potem zostanie przerobiony na zabawki.

Akcję wymyśliła firma CUP Solutions, aby walczyć z zanieczyszczaniem środowiska. Kawę w takim kubku można kupić obecnie w 70 kawiarniach uczestniczących w programie.

Prz zakupie kawy naliczane jest 1 euro kaucji. Po zwróceniu kubka otrzymujesz zwrot w postaci bonu o wartości 1 euro.

Projekt jest na razie w fazie pilotażowej i jest dostępny tylko w jednej dzielnicy. Już 70 firm w centrum miasta przyłączyło się do projektu. Zainteresowany nim jest też McDonald’s.