Strategia Aldea opiera się na identyfikowaniu menedżerów z wąską wiedzą technologiczną oraz cierpliwym kapitałem, potrzebnym do rozwijania złożonych, długoterminowych innowacji. Firma, która uruchomiła swój pierwszy fundusz w 2020 roku, zainwestowała dotychczas w 28 funduszy zarządzanych przez 23 różnych VC, uczestnicząc pośrednio w ponad 1000 inwestycji startupowych.
W ramach Aldea II planowane jest budowanie bardziej skoncentrowanego portfela, obejmującego fundusze typu micro-VC (poniżej 100 mln euro) oraz nano-VC (poniżej 25 mln euro), a także wybrane inwestycje typu co-investment i secondary.
Wśród pierwszych inwestycji z Funduszu II znalazły się fundusze takie jak Moonfire II (data-driven VC), Amino II (health & bio frontier tech) oraz Unruly Capital (climate & deeptech). Do portfolio dołączyły także Concept Ventures i First Commit, a Aldea kontynuuje współpracę z Possible Ventures i 201 Ventures.
– Postrzegamy venture capital jako dynamiczną sieć rozproszonej inteligencji, która napędza innowacje – komentuje Alfonso Bassols, Managing Partner Aldea Ventures. – Wierzymy, że to właśnie wyspecjalizowani menedżerowie na wczesnym etapie, dzięki swojej unikalnej wiedzy i lokalnemu zakorzenieniu, najlepiej wyłapują subtelne sygnały świadczące o przyszłych przełomach.
Rosnący potencjał
Według raportu ARK Invest „Big Ideas 2024”, sektory frontier tech mają rosnąć średnio w tempie 42% rocznie – znacznie szybciej niż tradycyjna technologia, której wzrost prognozowany jest na poziomie 3%. Aldea wierzy, że skuteczne inwestowanie w te obszary wymaga specjalistycznej wiedzy i długoterminowego podejścia.
Chociaż Aldea nadal koncentruje się na Europie – 71% spółek portfelowych z Funduszu I pochodzi z tego regionu – firma planuje zwiększyć ekspozycję na rynek amerykański, głównie poprzez europejskie fundusze z ambicjami transatlantyckimi i infrastrukturą wspierającą ekspansję globalną europejskich założycieli.