Hologram zamiast przycisków. Bezdotykowe ekrany będą przyszłością urządzeń samoobsługowych?

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Hologram zamiast przycisków. Bezdotykowe ekrany będą przyszłością urządzeń samoobsługowych?

Udostępnij:

Rewolucyjne systemy sterowania wykorzystują technologię optyczną, dzięki której udaje się osiągnąć efekt „unoszącego się w powietrzu obrazu”. Czy takie rozwiązanie ma szanse wejść w życie?

W czasach pandemii bardziej niż wcześniej zwracamy uwagę na czystość i dezynfekcję elementów w przestrzeniach publicznych. Przykładem takiej rzeczy są chociażby samoobsługowe ekrany dotykowe (do wydawania biletów czy też w bankomatach), z których mogą dziennie korzystać setki osób. Co ciekawe, wspomniane ekrany stanowiły spory problem jeszcze przed pandemią – badanie przeprowadzone w 2018 roku przez London Metropolitan University wykazało, że samoobsługowe ekrany w restauracji szybkiej obsługi zawierają ogromne ilości wszelkiego rodzaju potencjalnie szkodliwych bakterii.

Czy zatem raz na zawsze powinniśmy zapomnieć o ekranach dotykowych, które rozładowują kolejki do kas, ale także dla wielu osób są bardziej komfortową formą zamawiania produktów? Okazuje się, że nie jest to konieczne – wystarczy wprowadzić odpowiednią technologię, która będzie bezpieczniejsza.

Na taki pomysł wpadła firma Murakami Corporation z siedzibą w Shizuoka, która we współpracy z Parity Innovations opracowała bezdotykowy system kontroli dla zaawansowanych technologicznie japońskich toalet. Wynalazek może skalowany w szerokiej gamie interfejsów publicznych – system jest łatwy w konfiguracji, co oznacza, że ​​może zostać wdrożony w wielu aplikacjach produktowych.

Innowacyjny panel kontrolny zwany Floating Pictogram Technology (FPT) wykorzystuje technologię optyczną nowej generacji – zamiast zwykłych przycisków mamy unoszący się w powietrzu hologram, dzięki któremu możemy sterować danym urządzeniem. W ten sposób cała obsługa odbywa się w powietrzu – nasze dłonie nie muszą mieć styczności z żadną powierzchnią, która może być zanieczyszczona i na której mogą znajdować się bakterie.

Podczas tworzenia tej technologii istniała obawa, że cały panel będzie niezbyt dobrze widoczny – okazało się jednak, że hologram wyświetlany przez system FPT jest jasny i wyraźny nawet w jasnym świetle. Dodatkowo jego  zasilanie jest oparte na technologii wykrywania przestrzennego, która „zawęża pozycję palca w powietrzu za pomocą zastrzeżonego algorytmu”.

Jeśli tę technologię będzie się dało rozpowszechnić będzie można ją wykorzystać nie tylko w toaletach publicznych, ale również w windach, bankomatach, przy kas samoobsługowych i rejestracjach szpitalnych.