Wyróżnione firmy nie tylko otrzymały finansowanie na dalszy rozwój innowacji, ale zyskały także dostęp do inwestorów, mentoringu i kolejnych grantów na rozwój innowacji. Finały obydwu konkursów odbędą się w drugiej połowie roku.
– Analizując tegorocznych półfinalistów widzimy, że rozwiązania telemedyczne, ale też te związane ze sztuczną inteligencją są coraz lepiej przygotowane. To jeden z głównych kierunków rozwoju innowacji w medycynie i opiece zdrowotnej. Cieszy nas, że startupy, które w poprzednich latach brały udział w programach dla początkujących start-upów, teraz dostają się do konkursów dla dojrzałych biznesów, gdzie stają w szranki z najlepszymi zespołami z Niemiec, Francji czy Skandynawii – mówi Mikołaj Gurdała, dyrektor ds. innowacji w EIT Health InnoStars.
Polskie startupy w EIT Health Catapult
Dwa polskie zespoły, które zakwalifikowały się do półfinału EIT Health Catapult, okazały się lepsze od ok. 150 konkurentów z Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej. Łódzki startup UVera, zwycięzca ubiegłorocznego InnoStars Awards, opracował bazującą na naturalnych i bezpiecznych bakteriach substancję, która chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym.
Z kolei gdański Brainscan, finalista ubiegłorocznego programu Headstart, stworzył oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję do analizy obrazów tomografii komputerowej w celu wykrycia i klasyfikacji zmian w mózgu. EIT Health Catapult oferuje 40 tys. euro dla zwycięzców, 20 tys. euro dla zdobywców drugiego miejsca i 10 tys. euro za zajęcie trzeciego miejsca w trzech kategoriach: medtech, zdrowie cyfrowe i biotech. Ponadto startupy uczestniczące w programie biorą udział w szkoleniach z zakresu modelowania biznesowego, negocjacji umów inwestycyjnych i tzw. pitch training. EIT Health Catapult to także dostęp do wartościowych ekspertów i inwestorów. Pełna lista półfinalistów dostępna jest tutaj.
Firmy z Polski w programie EIT Health Headstart
Dwa polskie projekty z Polski, które znalazły się na liście półfinalistów programu EIT Health Headstart, to Friends Media Group Katarzyna Zimoląg oraz Lorton Investments. Pierwsza z polskich firm, Friends Media Group Katarzyna Zimoloąg, przygotowała iCare. To aplikacja telemedyczna wspierająca opiekę paliatywną dzieci i dorosłych pacjentów. Narzędzie ułatwia pracę opiekunów, pielęgniarek i lekarzy podczas opieki nad pacjentami w hospicjach domowych. Druga wyróżniona firma to Lorton Investments, który wspiera rozwój SenceBand. To elektrokardiograf (aparat EKG) i sensor monitorujący rytm serca przeznaczony do noszenia na nadgarstku. Urządzenie jest znacznie dokładniejsze niż sensory optyczne i zapewnia dokładność pomiaru porównywalną z tradycyjnym holterem. Obie firmy otrzymają po 40 tys. euro na rozwój swoich innowacji. W finale będą ubiegać się o dodatkowe 10 tys. euro. Pełna lista wybranych firm dostępna jest tutaj.