Honda powołuje startup Striemo, który stworzy trójkołową hulajnogę

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Honda powołuje startup Striemo, który stworzy trójkołową hulajnogę

Udostępnij:

Honda powołuje do życia startup Striemo Inc. Ten opracuje jednoosobowy, elektryczny środek mikrotransportu, przypominający trójkołową hulajnogę.

Honda tworzy startup Striemo Inc

Japoński gigant motoryzacyjny powołuje do życia startup Striemo Inc. Ten ma za zadanie stworzyć jednoosobowy, elektryczny środek mikrotransportu. Swoim wyglądem przypomina trójkołową hulajnogę. Jednak według Hondy ma zapewniać mniejsze prawdopodobieństwo upadku w całym zakresie prędkości. Tj. od tempa powolnego marszu do szybkości jazdy na rowerze. Striemo będzie w sprzedaży w Japonii do końca roku. W Europie zadebiutuje dopiero w 2023 r.

Startup chwali się, że stabilna jazda to wynik precyzyjnych obliczeń projektowych, ustalających położenie środka ciężkości z dokładnością do 1/10 milimetra oraz dzięki oryginalnemu mechanizmowi wspomagania balansu.

– Jednym z czynników, dających radość z przemieszczania, się jest odkrywanie i utrzymywanie kontaktów. Stworzyłem Striemo, chcąc dać możliwości doświadczenia takiego przeżycia większej liczbie osób. Miałem też ambicję opracowania takiego środka transportu, który pozwoli każdemu odbywać spontaniczne wycieczki, równie łatwo, jak wkładamy buty przed wyjściem na zewnątrz. Striemo to nowy środek transportu, opracowany przy wykorzystaniu wiedzy z zakresu „human studies”, którą zdobyłem dzięki moim doświadczeniom w pracach nad rozwojem motocykli w firmie Honda. Moim celem jest sprawienie, by Striemo stało się jednym z najczęściej używanych na świecie produktów, ułatwiających poruszanie się w codziennym życiu oraz stworzenie lepszego świata, w którym każdy będzie mógł cieszyć się swobodą mobilność – mówi Shinji Aoyamy, starszy dyrektor zarządzający Honda Motor Co., Ltd.

Honda coraz chętniej inwestuje w startupy

Japońska korporacja motoryzacyjna stworzyła program IGNITION, który pozwala na tworzenie nowych podmiotów biznesowych spółki. Program funkcjonuje od 2017 r., a od 2020 r. wprowadzono do niego możliwość zakładania nowych przedsiębiorstw. Pierwszym startupem, który wyłonił się w ramach tego programu był Ashirase. Spółka tworzy interfejs wibracyjny, który podłącza się do butów. Dzięki temu ułatwia poruszanie się osobom niewidomym.

Główne cechy IGNITION:

  • Do składania wniosków kwalifikują się wszyscy pełnoetatowi pracownicy podmiotów Hondy w Japonii, niezależnie od długości zatrudnienia i działu, w którym pracują;
  • Pomysły, które pomyślnie przejdą proces oceny końcowej, są komercjalizowane w ramach firmy lub poprzez powoływane startupy;
  • Zasadniczo decyzja o komercjalizacji jest podejmowana w ciągu 6 miesięcy, podczas których jest powoływany zespół zadaniowy, składający się z wewnętrznych specjalistów, którzy mają wspierać każdego z wnioskodawców;
  • Firma inwestorska zapewnia doradztwo i wsparcie każdemu wnioskodawcy w trakcie całego procesu oceny;
  • Aby zapewnić niezależności startupu, udział kapitału wniesionego przez Hondę został ograniczony do 20%.