Honda uruchomi w Indiach usługę współdzielenia elektrycznych akumulatorów do trójkołowych riksz

Dodane: 29.10.2021

Informacja prasowa

Udostępnij:

Honda ogłosiła plany rozpoczęcia w pierwszej połowie 2022 roku w Indiach usługi współdzielenia akumulatorów do elektrycznych trójkołowych riksz, korzystających z nowej generacji przenośnych, wymiennych akumulatorów Honda Mobile Power Pack.

W Indiach, wraz z ciągłym wzrostem gospodarczym, rośnie zapotrzebowanie na energię, a jednocześnie zwiększa się zanieczyszczenie powietrza. Aby wyeliminować te problemy, w kraju podejmuje się wysiłki, które mają prowadzić do większego udziału energii odnawialnej w ogólnym bilansie i aktywnego dążenia do elektryfikacji sektora transportu, który odpowiada za około 20% krajowej emisji gazów cieplarnianych.

W Indiach jest ponad osiem milionów napędzanych silnikami riksz, które stanowią podstawowy środek codziennego transportu. W obszarach zurbanizowanych źródłem energii wykorzystywanym przez riksze jest CNG (sprężony gaz ziemny) i to właśnie te pojazdy stanowią główny cel elektryfikacji.

Zelektryfikowane środki komunikacji, dostępne obecnie na rynku borykają się z trzema problemami: niewielkim zasięgiem, długim czasem ładowania i wysokim kosztem akumulatorów. Honda prowadzi prace nad wyeliminowaniem powyższych problemów poprzez wprowadzenie wymiennych akumulatorów oraz usług współdzielenia akumulatorów polegającego na wymianie rozładowanych na pełne. Zmiany te będą wsparciem dla wysiłków Indii na rzecz przyspieszenia elektryfikacji i zwiększenia udziału OZE w bilansie energetycznym. Honda uruchomi w pierwszej połowie 2022 roku usługę sharingu akumulatorów w rikszach elektrycznych, wykorzystując do tego rozwiązanie MPP e:.

W związku z nowym obszarem działalności, Honda rozpoczęła w Indiach w lutym 2021 roku testy, w których 30 jednostek elektrycznych rikszy przejechało w realnym ruchu łącznie ponad 200 000 km. Dzięki przeprowadzonym testom, Honda zidentyfikowała problemy, którymi należy się zająć i zweryfikowała rentowność działalności.

Usługa Hondy umożliwi kierowcom riksz wymianę akumulatora MPP e: o niskim poziomie naładowania na w pełni naładowany w jednej ze stacji, które powstaną w miastach. Wprowadzenie usługi znacznie zmniejszy obawy kierowców, związane z ryzykiem utraty możliwości zarobkowania w czasie, kiedy oczekują na naładowanie wyczerpanego akumulatora rikszy.

Aby rozpocząć świadczenie tej usługi, Honda utworzy w Indiach lokalną spółkę zależną, odpowiedzialną za rozwijanie działalności w zakresie współdzielenia akumulatorów. Spółka zainstaluje pewną liczbę urządzeń wymiany akumulatorów Honda Mobile Power Pack Exchanger e: i będzie prowadzić usługi współdzielenia akumulatorów na terenie miast. Honda we współpracy z producentami elektrycznych riksz wdroży usługę w wybranych miastach, a następnie, w kolejnych etapach będzie ją rozszerzać na inne rejony.

– Honda Mobile Power Pack (MPP) ma potencjał, pozwalający na elektryfikację wszelkiego rodzaju urządzeń, w tym małogabarytowych środków transportu, jak również sprzyja poszerzeniu wykorzystania energii odnawialnej. Poprzez zaoferowanie usługi współdzielenia akumulatorów w Indiach, Honda przyczyni się do przyspieszonej elektryfikacji riksz i szerszego udziału OZE w bilansie energetycznym. Co więcej, Honda będzie nadal służyć ludziom na całym świecie, czerpiąc radość z poszerzania ich życiowego potencjału, na co wpłynie upowszechnienie MPP w innych obszarach. – mówi Minoru Kato, Szefa działu Life Creation Operations, Honda Motor Co., Ltd.