Europa widzi coraz większy potencjał w startupach, a jednym z najlepszych tego dowodów jest fakt, że Wspólnota chce zwiększyć udział swoich jednorożców w światowej puli z 12% na 25% do 2025. Zainteresowanie startupami doskonale widać w najnowszych ramach finansowych Unii: np. w nowym programie ramowym Horyzont Europa. Program oparty jest na trzech filarach, w ramach których będą funkcjonować następujące programy:
Filar 1: Doskonała nauka
Filar 2: Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa
Filar 3: Innowacyjna Europa
Pierwszy cel otrzyma około jedną czwartą środków, drugi ponad połowę, a ostatni najmniej, 13,6 miliarda euro.
Nowy element: Rada ds. Innowacyjności
W ramach Horyzontu Europa utworzono Radę ds. Innowacyjności (EIC, European Innovation Council), której celem jest wspieranie rozwoju startupów i sektora MŚP. Rozporządzać będzie ona 10 miliardami euro w okresie 2021-2027. Realizowany w latach 2018-2020 pilotaż EIC wsparł 5700 startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które zrealizowały łącznie 430 projektów.
Możliwości finansowania dla startupów
8 kwietnia ruszył nabór do akceleratora EIC, kierowanego do startupów i sektora MŚP. Firmy mogą pozyskać granty do wysokości 2,5 miliona euro oraz, co jest nowością w stosunku do praktyki z programu Horyzont 2020, bezpośrednie inwestycje kapitałowe (direct equity investments) do wysokości 15 milionów euro.
Tak o celach EIC mówi Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży: – Akcelerator EIC to wyjątkowy instrument finansowania UE. Wspiera rozwój przełomowych innowacji poprzez przyciąganie prywatnych inwestorów i oferowanie usług wsparcia w celu zwiększenia skali. Dzięki temu Europa będzie liderem w dziedzinie innowacji i nowych technologii, co pomoże nam stawić czoła wyzwaniom zdrowotnym, środowiskowym i społecznym, przed którymi stoimy.
Jak podaje Puls Biznesu, udziały własnościowe Unii w startupach będą wynosić od 10 do 25%. Łączna pula to 1 miliard euro w pierwszej rundzie finansowania. Prawie połowa z tej sumy (495 milionów euro) jest zarezerwowana dla projektów wspierających cele Europejskiego Zielonego Ładu, technologie cyfrowe i health-tech. Pozostała kwota przeznaczona jest na dowolne inne innowacje. Termin składania wniosków mija 9 czerwca 2021.
Pełną listę konkursów przeprowadzanych w ramach programu Horyzont Europa znajdziecie na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, pod tym linkiem.
Szybszy rozwój polskiego B+R?
Jak przeczytamy na stronie organizacji rządowej, Platformie Przemysłu Przyszłości, program Horyzont Europa może przynieść większe możliwości dla sektora B+R w Polsce niż Horyzont 2020. Portal cytuje wypowiedź dyrektor ds. Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji Komisji Europejskiej, Anny Panagopoulo w tej sprawie: – Przeznaczyliśmy 3 miliardy euro na program dla krajów, które gorzej sobie radzą w dziedzinach badawczo-innowacyjnych. Polska znalazła się wśród tych państw, więc będzie mogła skorzystać z nowych możliwości, np. z przepływu talentów czy tworzenia centrów doskonałości. Pojawi się także wiele okazji do współpracy polskich firm z przedsiębiorstwami z innych państw Unii Europejskiej.