Huawei Startup Challenge 2 za nami. Poznaj 3 zwycięzców

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Huawei Startup Challenge 2 za nami. Poznaj 3 zwycięzców

Udostępnij:

Za nami finał drugiej edycji konkursu Huawei Startup Challenge skierowanego do startupów, które rozwiązują ekologiczne problemy współczesnego świata. Spośród finalistów kapituła konkursu wybrała dziewiątego czerwca tego roku 3 zwycięzców. A są nimi DAC (DynamicAirCooling), Plan Be Eco i Hydrum.

Huawei Startup Challenge to druga edycja konkursu skierowanego do innowacyjnych startupów z Polski, które wspólnie z Huawei i Startup Academy chcą stawić czoła palącym problemom ekologicznym.

– Wszystkie rozwiązania naszych finalistów na rzecz poprawy klimatu i ochrony planety prezentowały bardzo wysoki poziom innowacyjności. To była przyjemność, szczególnie w tak trudnych czasach, móc po raz kolejny obserwować rozwój startupów, które za cel postawiły sobie troskę o środowisko naturalne. Gratuluję zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział i trzymam kciuki za ich dalsze przedsięwzięcia – powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Zwycięzcy Huawei Startup Challenge II

? Pierwsze miejsce i nagroda w wysokości 100 000 złotych

DAC (Dynamic Air Cooling)

Startup pracuje nad ekologiczną technologią chłodniczą, która w przyszłości zastąpi freony. O tyle to ważne, że freony mają negatywny wpływ na środowisko. Okazuje się bowiem, że do połowy XXI wieku technologia stojąca na freonach ma generować aż 27% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Technologia DAC może zmniejszyć emisję CO2 z klimatyzacji i chłodnic nawet o 50%.

? Drugie miejsce i nagroda w wysokości 60 000 złotych

Plan Be Eco

Spółka tworzy narzędzie, które pomaga firmom liczyć i raportować ślad węglowy w łańcuchu dostaw. Tym samym rozwiązanie oferowane przez Plan Be Eco wspiera proces osiągnięcia neutralności klimatycznej – zarówno przez mierzenie śladu węglowego, ale też automatyzację ustalania planów redukcyjnych i strategii offsetowych.

? Trzecie miejsce i nagroda w wysokości 40 000 złotych

Hydrum

Startup, który opracował system HydroHub. Wspomniany system ma pomóc w utylizacji słonej, dołowej wody kopalnianej, pochodzącej np. z kopalń węgla kamiennego. Proces utylizacji z wykorzystaniem HydroHub ma odbywać się za pomocą elektrolizy z udziałem energii odnawialnej. W efekcie powstawać ma „zielony wodór” do napędzania konwersji elektrycznej i cieplnej.

Nagroda specjalna

W trakcie gali finałowej drugiej edycji konkursu Huawei Startup Challenge przyznano także nagrodę specjalną w wysokości 10 000 złotych. A otrzymało ją SunRoof Technology (o którym więcej informacji znajduje się niżej).

Tegoroczna odsłona Huawei Startup Challenge

Tegoroczna odsłona konkursu Huawei Startup Challenge to druga edycja konkursu skierowanego do startupów pozytywnego wpływu, inżynierów i wynalazców z Polski, którzy aktywnie działają na rzecz zrównoważonego rozwoju. Chęć udziału w niej zgłosiło niemal 230 podmiotów, z których kapituła wybrała 20 najbardziej obiecujących projektów, a pod koniec grudnia 2021 roku zaprezentowała finałową dziesiątkę, spośród której wybrano zwycięzców.

W finale konkursu DAC, Plan Be Eco i Hydrum zmierzyli się z:

  1. SunRoof Technology – producent dachów solarnych i twórca platformy do zarządzania energią w domach i budynkach, dzięki czemu użytkownicy mogą uczestniczyć w obrocie energią.
  2. MakeGrowLab – spółka przetwarza surowce roślinne na alternatywę dla tworzyw sztucznych stosowanych do wytwarzania opakowań. Dzięki temu opakowania nadają się do recyklingu, a przez to są przyjazne środowisku.
  3. Vertigo Farms – farmy wertykalne do uprawy roślin, które później są przetwarzane do postaci półproduktów wykorzystywanych do produkcji kosmetyków i żywności.
  4. Maas Loop – producent inteligentnych i ekologicznych koszy zamieniających szklane butelki w piasek. Urządzenie wielkości sprzętu AGD zmniejsza objętość opakowań nawet o 80%.
  5. The True Green – producent drewnopochodnych produktów, który wykorzystuje potencjał włóknistych roślin jednorocznych. Ich zastosowanie wykorzystuje przemysł drzewny w celu zredukowania emisji CO2.
  6. Hydrogen First – twórca zbiorników kompozytowych do magazynowania wodoru, które są przystosowane do szerokiego zakresu temperatur i bardzo wysokiego ciśnienia.
  7. NanoSci – silnik fotokataliczny do oczyszczania i dezynfekcji powietrza. Spółka oferuje swoje rozwiązanie branży oświetleniowej, wentylacyjnej i producentom autobusów i pociągów.

– Huawei Startup Challenge to nie tylko szansa na prezentację nieszablonowych rozwiązań dla firm będących na początku własnej biznesowej drogi. Wartość tego projektu to również starannie wyselekcjonowane wsparcie mentorskie dla polskich startupów. Najbardziej przełomowe koncepcje zostały wybrane przez uznanych i wybitnych przedstawicieli świata nauki, biznesu i administracji publicznej. Współczesna polska gospodarka i jej wyzwania energetyczno-klimatyczne opierają się już nie tylko na wiedzy i doświadczeniu wykwalifikowanych ekspertów, ale na innowacjach i technologii. Stąd między innymi tak duży nacisk na rozwój startupów. Nie jest bowiem tajemnicą, że innowacje i największe pomysły powstają znacznie częściej w małym organizmie, niż w dużej korporacji – mówi Michał Misztal, prezes zarządu Startup Academy.

Po zwycięstwie w Huawei Startup Challenge II przed DAC, Plan Be Eco i Hydrum stoi kolejne wyzwanie. A mianowicie wykorzystać wygrane środki w maksymalnie efektywny sposób i rozwinąć projekty tak, aby pomogły nam wszystkim uporać się ze zmianami klimatycznymi.

 

Artykuł powstał we współpracy ze Startup Academy