Hydrosat pozyskuje 20 mln dolarów. Wśród inwestorów znalazł się polski OTB Ventures

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

OTB Ventures inwestuje w technologie kosmiczne

Udostępnij:

Hydrosat to startup z Luksemburga, który zajmuje się analizą i obrazowaniem danych satelitarnych. Startup właśnie pozyskał 20 milionów dolarów na rozwój technologii, która pomoże m.in. przewidywać susze. Wśród inwestorów znalazł się polski fundusz venture capital OTB Ventures.

W rozmowie z TechCrunch Pieter Fossel, dyrektor generalny Hydrosat, powiedział, że możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym tzw. stresu wodnego i jego wpływu na klimat to realna potrzeba klientów luksemburskiego startupu. A są nimi organizacje rządowe i finansowe, a także podmioty z szeroko rozumianej branży agrobiznes.

Dzięki zebranym i przetworzonym przez Hydrosat danym satelitarnym wcześniej wspomniane organizacje mogą m.in. przewidywać susze, a także lepiej planować i gospodarować plonami. Stąd startup zebrał finansowanie w wysokości 20 milionów dolarów, które zamierza przeznaczyć na dalszy rozwój swojej technologii.

Konstelacja 16 satelitów

Jak dowiedział się TechCrunch, w przyszłym roku Hydrosat planuje umieścić na orbicie dwa satelity w pełni gotowe do analizy danych wodnych i klimatycznych z całej Ziemi. Na tym jednak startup nie zamierza poprzestać. Jego zespół planuje zbudować konstelację aż 16 satelitów, zdolnych do dostarczania danych wysokiej jakości, które posłużą do ich analizy i tworzenia obrazów termicznych.

Póki co jednak nie wiadomo kiedy przedstawicielom Hydrosat uda się zrealizować ten cel. Podobnie nie wiadomo jak duży udział w tej rundzie finansowania miał polski fundusz OTB Ventures. Wiemy tylko, że nie jest to pierwsza inwestycja OTB w impaktowe startupy z branży kosmicznej.

OTB Ventures i kosmiczny startup

Przypomnijmy, że na początku tego roku OTB Ventures uczestniczył w rundzie finansowania, w której szwajcarska spółka technologiczna ClearSpace pozyskała 26 milionów euro. Spółka ta zajmuje się oczyszczaniem przestrzeni kosmicznej ze śmieci. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.