Hyperlab Solution pozyskuje milion złotych. Będzie monitorować np. nielegalną wycinkę drzew

hyperlab solution pozyskuje milion zlotych bedzie monitorowac np nielegalna wycinke drzew
Udostępnij:
Hyperlab Solution pozyskało od KVARKO milion złotych. Dzięki tym środkom rozwinie technologię obrazowania hiperspektralnego, która pomoże między innymi monitorować zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb.

fot. unsplash.com

Szerokie zastosowanie

– Obrazowanie hiperspektralne jest pojęciem bardzo szerokim, obejmującym między innymi zastosowania militarne, teledetekcję, sortowanie optyczne, nauki przyrodnicze czy też diagnostykę medyczną – mówi Paweł Wielgus, prezes zarządu KVARKO, funduszu, który zainwestował milion złotych w Hyperlab Solution. Jest to spółka, która właśnie opracowuje algorytmy do przetwarzania danych teledetekcyjnych, w tym hiperspektralnych.

Jej przedstawiciele tłumaczą, że dzięki ich „autorskiej technologii będzie możliwa szybka identyfikacja i kartowanie wybranych zjawisk i obiektów”. Wspominają między innymi o monitorowaniu zanieczyszczeń powietrza, wód i gleb, wykrywaniu budynków z dachami azbestowymi i nielegalnych wysypisk śmieci, a także o badaniu stanu i kondycji lasów, w tym nielegalnej wycinki drzew. Wszystko to będzie odbywać się zdalnie.

Obrazowanie obiektów

Teledetekcja polega bowiem na pozyskiwaniu danych z obiektu bez bezpośredniego kontaktu z nim przy użyciu sensorów lotniczych, satelitarnych i naziemnych, które rejestrują obrazy w różnych zakresach spektralnych, takich jak promieniowanie widzialne, podczerwień i mikrofale. Hyperlab Solution wyjaśnia, że wspomniane obrazy są później wykorzystywane w wielu dziedzinach, chociażby w geologii, geodezji i kartografii.

Problem polega na tym, że tradycyjne obrazy wielospektralne są mniej dokładne niż obrazy zarejestrowane metodą hiperspektralną, która też ma swoją wadę. Zwyczajnie jest droższa i niewiele podmiotów może z niej skorzystać. Do tego wciąż brakuje algorytmów do przetwarzania i analizy danych hiperspektralnych pod kątem konkretnych zastosowań odpowiadających danej dziecinie. Rozwiązaniem problemu ma być Hyperlab Solution.

Rozwoju technologii hiperspektralnych

– Dzisiaj nie wystarczy już jednak zrobienie zdjęcia hiperspektralnego, trzeba je jeszcze umieć przeanalizować. To jest trochę tak, jakby 100 lat temu rozdać wszystkim aparaty fotograficzne, ale nie wytłumaczyć, w jaki sposób wywoływać zdjęcia. Właśnie dlatego stworzenie dużej biblioteki krzywych spektralnych jest takie ciekawe – mówi Wielgus.

Prof. Sławomir Mikrut, prezes zarządu Hyperlab Solution, dodaje, że stworzenie autorskich algorytmów przetwarzania danych teledetekcyjnych oraz dużej bazy danych referencyjnych będzie znaczącym krokiem w rozwoju technologii hiperspektralnych w Polsce i na świecie. Do tego potrzebuje miliona złotych, który otrzymał od KVARKO. Przypomnijmy, że nie jest to jedyna inwestycja jaką w ostatnim czasie zrealizował fundusz.

Inwestycje

Na początku miesiąca KVARKO wpompowało 1,2 mln złotych w Hotel Application, spółkę, która pracuje nad rozwiązaniem opartym na sztucznej inteligencji, przeznaczonym dla hotelarzy. Wcześniej natomiast zaangażował się finansowo w rozwój SatRevolution, wrocławskiego startupu, pracującego nad pierwszym polskim satelitą komercyjnym o nazwie Światowid.