Hyundai Motor rozpoczął współpracę z Uberem w zakresie produkcji powietrznych taksówek

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Hyundai Motor rozpoczął współpracę z Uberem w zakresie produkcji powietrznych taksówek

Udostępnij:

Hyundai Motor nawiązał współpracę z Uberem. Firmy chcą rozwinąć masową produkcję taksówek powietrznych.

Partnerstwo jest najnowszym projektem w rozwijającej się sieci Uber Elevate, która obejmuje Aurora Flight Sciences, która jest obecnie spółką zależną Boeinga, Bell, Embraer, Joby Aviation, Pipistrel Aircraft, Karem Aircraft i Jaunt Air Mobility. Uber Elevate zapowiedział, że planuje rozpocząć demonstracje lotów w 2020 roku, a w 2023 roku usługa będzie dostępna komercyjnie.

Hyundai ogłosił swoją współpracę z Hyundai Motor na konferencji prasowej poprzedzającej doroczne targi technologiczne CES 2020 w Las Vegas. Producent samochodów zaprezentował również koncepcję czteromiejscowego samolotu o nazwie SA-1, która została stworzona częściowo w ramach otwartego procesu projektowania z Uberem.

W ramach partnerstwa Hyundai wyprodukuje i wdroży pojazdy powietrzne, a Uber zapewni usługi wsparcia w przestrzeni powietrznej, połączenia z transportem naziemnym i interfejsy z klientami poprzez sieć wspólnych przejazdów lotniczych. Obie strony współpracują nad koncepcjami infrastruktury wspierającej start i lądowanie tej nowej klasy pojazdów.

– Hyundai jest naszym pierwszym partnerem samochodowym z doświadczeniem w produkcji samochodów osobowych w skali globalnej. Wierzymy, że Hyundai ma potencjał, aby zbudować pojazdy Uber Air w tempie niespotykanym w obecnym przemyśle lotniczym, produkując wysokiej jakości, niezawodne samoloty w dużych ilościach, które pozwolą obniżyć koszty podróży pasażerów – powiedział Eric Allison, szef Uber Elevate.

Model Hyundai’a zaprezentowany na targach CES jest przeznaczony do rejsów z prędkością do 180 mil na godzinę, a zasięg lotów wynosi do 100 km. Pojazd koncepcyjny będzie w pełni elektryczny, wykorzystujący rozproszony napęd elektryczny, napędzany wieloma wirnikami i śmigłami wokół płatowca. Pojazd początkowo będzie wymagał udziału pilota, ale firma twierdzi, że w przyszłości stanie się on autonomiczny.

Hyundai rozwija transport

Hyundai od jakiegoś czasu intensywnie działa w obszarze rozwoju transportu i to na różnych płaszczyznach. Przykładowo, pod koniec zeszłego roku informowaliśmy o tym, że firma stworzyła inteligentny tempomat. Urządzenie nie tylko potrafi utrzymywać stałą odległość od pojazdu, który jedzie przed nami ale również może uczyć się naszych zachowań. Zastosowana technologia SCC-ML („Machine Learning based Smart Cruise Control) oparta jest na sztucznej inteligencji, która analizuje styl jazdy danego użytkownika I potrafi go później odwzorować na drodze.

Projekt inteligentnego tempomatu pokazuje, że Hyundai ma bardzo innowacyjne podejście do tego co robi. Według firmy IHS do 2035 roku aż co dziesiąte auto, które będzie wyjeżdżać z fabryk, będzie pojazdem autonomicznym. Te prognozy pokazują w jak dynamicznym momencie rozwoju znajduje się obecnie branża motoryzacyjna. Dlatego firmy muszą mocno walczyć o pozycję lidera w tej nowej rzeczywistości. Być może współpraca z Uberem pozwoli firmie Hyundai nim zostać.