Runda finansowania kapitałowego była prowadzona przez HealthQuest Capital, z udziałem takich firm jak BGF, Lauxera Capital Partners, Sofina, Soleus Capital i Avidity Management. Platforma zezwolenia regulacyjne w Stanach Zjednoczonych, Europie, Kanadzie i Australii i została już wykorzystana w ponad 5000 przeszczepów wątroby.
Zwiększają skuteczność przeszczepów
Flagowym produktem startupu jest plaftorma metra – to przenośne urządzenie medyczne przeznaczone do normotermicznej perfuzji wątroby dawcy do przeszczepu przez okres do 24 godzin. Według OrganOx, zdolność metra do zachowania oddanej tkanki przez okres do 24 godzin zapewnia dodatkową elastyczność zespołom transplantacyjnym i pacjentom w planowaniu potencjalnie długiej operacji – jednocześnie dając klinicystom możliwość oceny, jak dobrze funkcjonuje wątroba kandydata przed zabiegiem.
Firma twierdzi, że jej badania wykazały, że metoda metra pomogła zmniejszyć liczbę odrzucanych wątrób o połowę w porównaniu do zwykłego przechowywania w chłodni. Zautomatyzowane podejście OrganOx, nazwane normotermiczną perfuzją maszynową, koncentruje tlen z otaczającego powietrza i przenosi go do zbiornika krwi.
Krew ta jest następnie przetaczana przez tkankę – która jest utrzymywana w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała, aby pomóc w utrzymaniu metabolizmu, w przeciwieństwie do temperatury tuż powyżej punktu zamarzania wody.
OrganOx bada również zastosowanie metra do przeszczepów nerek, z planami rozpoczęcia badań klinicznych w USA.
Testy z wykorzystaniem świńskiej wątroby
Metra była również wykorzystywana nie tylko do tkanek ludzkich dawców, ale także w genetycznie zmienionych ksenotransplantacjach pochodzących od świń. Podejście OrganOx zostało wcześniej wykorzystane przez eGenesis w badaniu świńskiej wątroby, które wykazało w zeszłym roku, że przez zwierzęcy narząd może krążyć ludzka krew, podczas gdy był on podłączony zewnętrznie do ciała martwego mózgu dawcy badań.
W międzyczasie OrganOx i eGenesis zawarły umowę o wspólnym rozwoju w celu skonstruowania zaawansowanego systemu wspomagania wątroby, jako terapii pozaustrojowej mającej na celu pomoc pacjentom w ostrym stanie wyzdrowienia, zanim będą potrzebować przeszczepu.
Obie firmy zapowiedziały, że planują ubiegać się o zielone światło FDA, aby rozpocząć pierwsze badanie na ludziach, które łączy metra z genetycznie zmodyfikowaną wątrobą świń jeszcze w tym roku.