– Europa musi nadgonić wyścig technologiczny z USA i Chinami. Jednocześnie zmiany geopolityczne sprawiają, że coraz bardziej musimy myśleć o bezpieczeństwie militarnym. Dual-use technologies – jeśli nie teraz, to kiedy? – podkreślił Mikołaj Raczyński, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, podczas wystąpienia inaugurującego IDA DemoDay 2024.
Jak zaznaczył szef Departamentu Innowacji w Ministerstwie Obrony Narodowej, celem resortu jest budowa ekosystemu, który odpowiada na potrzeby wojska i wspiera rozwój technologii we współpracy z przemysłem zbrojeniowym.
–Drzwi resortu obrony są otwarte dla cywilnych technologii, które mogą zostać zaadaptowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa kraju. Program IDA pokazuje, że jesteśmy gotowi na współpracę z innowatorami i zależy nam, aby lepiej rozumieli potrzeby sił zbrojnych – powiedział gen. bryg. Marcin Górka, szef Departamentu Innowacji w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Pozytywne weryfikacje i zainteresowanie przemysłu
W tegorocznej edycji programu IDA odbyły się dwa intensywne bootcampy, w których wzięły udział 34 zespoły. Łącznie ponad 100 uczestników wzięło udział w ponad 500 indywidualnych spotkaniach z ekspertami oraz skorzystali z 200 godzin mentoringu. Efektem były pozytywne weryfikacje wojskowe dla blisko połowy zespołów, które zyskały możliwość testowania swoich technologii we współpracy z wojskiem. 10 rozwiązań znalazło się w kręgu zainteresowania przemysłu obronnego, a jedno już otrzymało ofertę zakupu. Program zyskał wysokie oceny – średnia ocena to 4,3/5, a wskaźnik NPS (ang. Net Promoter Score) wyniósł 84%.
Rozwiązania prezentowane podczas IDA DemoDay 2024
Wśród prezentacji można wydzielić dwie kategorie – systemy autonomiczne oraz technologie morskie. W pierwszej kategorii zaprezentowali się m.in.:
- DefendEye – zaawansowany system monitoringu wykorzystujący autonomiczne drony, który analizuje obrazy w czasie rzeczywistym, zapewniając ochronę infrastruktury krytycznej i usprawniając reakcję w sytuacjach kryzysowych.
- PUAV Polskie Drony – polskie drony autonomiczne przeznaczone do realizacji misji zwiadowczych, patrolowych i bojowych, które wykorzystują nowoczesne technologie do monitorowania terenu oraz analizy danych w czasie rzeczywistym.
- JPBC – rozwiązanie w zakresie zarządzania bezpieczeństwem, które integruje technologie z zakresu monitoringu, analityki oraz reakcji w sytuacjach kryzysowych, wspierając różne formy służb porządkowych i obronnych.
W drugiej zaś kategorii zespoły zaprezentowały swoje rozwiązania w zakresie technologii morskich. Wśród nich m.in.:
- PulsePower – niezawodne i mobilne źródła energii. Oferują szybkie ładowanie urządzeń, są odporne na skrajne temperatury i uderzenia, a ich prosta konstrukcja umożliwia łatwy transport.
- Officina Baltica – SeaThrough – rozwiązanie do monitorowania i analizy środowiska morskiego, które dostarcza precyzyjne dane na temat stanu wód i infrastruktury portowej, wspierając działania obronne i cywilne.
- AquaHub – uniwersalna stacja ładowania dla autonomicznych dronów morskich. System wspomaga operacje w portach, monitorowanie infrastruktury krytycznej oraz długoterminowe misje mapowania dna morskiego.