iGRID pomaga operatorom sieci energetycznych kontrolować infrastrukturę. Właśnie pozyskało 3 mln złotych

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

iGRID tworzy rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy dedykowane energetyce dystrybucyjnej, przemysłowym odbiorcom energii i fotowoltaice. Spółka właśnie pozyskała 3 miliony złotych od funduszu Black Pearls VC. Rozwinie produkty i ruszy ze sprzedażą.

Na zdjęciu: twórcy iGRID | fot. materiały prasowe

– Tworząc iGRID Technology udało się zebrać wyjątkowy zespół ludzi, którzy dostrzegli na progu IV rewolucji przemysłowej szansę na stworzenie zaawansowanej technologicznie firmy w bardzo wymagającej branży energetycznej. Cieszę się, że taką szansę widzą także nasi inwestorzy – mówi CEO iGRID Ryszard Bednarz. Pozyskane 3 mln złotych umożliwią spółce rozwój produktów i wejście w fazę intensywnego wzrostu sprzedaży.

Konkretna gałąź przemysłu

iGRID tworzy rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy, które są dedykowane energetyce dystrybucyjnej, przemysłowym odbiorcom energii i fotowoltaice. Dzięki ich autorskiej technologii bezprzewodowych sensorów i rozproszonej architekturze informatycznej, iGRID dostarcza operatorom sieci energetycznych i właścicielom instalacji fotowoltaicznych dokładne dane dotyczące stanu infrastruktury przesyłu i efektywności wytwarzania energii. Do tego raportuje awarie oraz wskazuje miejsca ich powstania.

– iGRID to unikatowe rozwiązanie adresowane dla konkretnej gałęzi przemysłu, bardzo zaawansowane technologicznie i praktycznie pozbawione bezpośredniej konkurencji. Projekt spełnia tym samym kryteria charakterystyczne dla deep tech i enterprise software – głównych obszarów naszych zainteresowań inwestycyjnych – mówi Maciej Skórkiewicz, dyrektor inwestycyjny w Black Pearls VC i członek zarządu LQT Fund II.

Poprzednia inwestycja

Niemniej zamknięta runda finansowania nie jest pierwszą, która spółka Bednarza ma na koncie. Wcześniej w przedsięwzięcie zainwestowało Innovation Nest, co pozwoliło na skuteczny rozwój firmy oraz pomogło udoskonalić produkty i stworzyć innowacyjny model biznesowy. Przedstawiciele funduszu tłumaczą, że iGRID działa w oparciu o nowoczesny model outcome economy, czyli ekonomię wyniku, w którym nabywca „kupuje” efekt.

– iGRID “sprzedaje” właścicielom elektrowni fotowoltaicznych maksymalizację generacji energii i osiąganego zysku, a dużym dostawcom energii umożliwia ograniczenie czasu trwania przerw w dostawach energii – wyjaśnia Marek Kapturkiewicz, współzałożyciel i partner w Innovation Nest, który wcześniej inwestował między innymi w Perfect Gym.

Wyjście z inwestycji

Pod koniec minionego roku Black Pearls VC pochwaliło się wyjściem z inwestycji w PHK, spółkę, która zajmuje się uprawą i przetwórstwem konopi. – Współpraca z PHK to nie tylko satysfakcja z inwestycji udanej pod względem finansowym. HemPoland odbudowuje kiedyś bardzo rozwiniętą w Polsce gałąź przemysłu dzięki innowacyjnemu podejściu do przetwórstwa i skutecznej strategii rynkowej. Cieszymy się, że mogliśmy w tym uczestniczyć – mówił Alexander Lubański, parter zarzadzający w Black Pearls VC.

Fundusz spodziewa się współpracy z kolejnymi podmiotami z tego sektora.