Młodzi naukowcy napędzają zmiany
Program SOFIA, organizowany przez ONDE, ma na celu promocję OZE w Polsce. Przyciągnął już kilkudziesięciu młodych naukowców z całego kraju, którzy zgłosili swoje projekty. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele firmy ONDE oraz partnera programu ZPUE S.A., wyróżniło trzy laureatki.
– Zwycięskie projekty pokazują, jak wiele wyzwań stawia przed nami transformacja energetyczna i jak dużą ich świadomość reprezentuje młode pokolenie. Cieszę się, że uczestnicy programu grantowego SOFIA są gotowi do rozwijania OZE w Polsce, a my jako przedstawiciele branży możemy im w tym pomóc. Mam nadzieję, że wygrana w programie będzie dla nich ważnym punktem w długiej i pełnej sukcesów karierze, a zwycięskie innowacje przyczynią się do poprawy jakości życia milionów ludzi. – komentuje Maciej Naparty, Dyrektor Departamentu Techniki i Rozwoju ZPUE S.A.
Róża Łopusiewicz
Róża Łopusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zgłosiła projekt „Bezzałogowy samolot solarny” w kategorii Dzika Karta OZE. Autorka zaproponowała alternatywę dla dronów napędzanych tradycyjnymi paliwami. Samolot solarny, wyposażony w panele słoneczne, będzie ekologicznym i autonomicznym narzędziem do monitorowania wizyjnego, badania powietrza, dystrybucji szczepionek dla zwierząt leśnych czy wspierania akcji ratunkowych w trudnym terenie.
Maja Grodzka
Maja Grodzka z Politechniki Bydgoskiej chce wspierać upowszechnianie zastosowania wodorowych ogniw paliwowych w przemyśle i gospodarstwach domowych. Autorka projektu „Wykorzystanie ogniw paliwowych w hybrydowych systemach OZE i w magazynowaniu energii” (zgłoszenie w kategorii Układ wyprowadzenia mocy w instalacjach hybrydowych) zapewnia, że ogniwa wodorowe to przyszłość – są bardziej ekologiczne niż inne ogniwa generujące energię.
Gabriela Hodacka
Gabriela Hodacka z Politechniki Krakowskiej zaproponowała stworzenie nowej technologii recyklingu i regeneracji grafitu z zużytych baterii i akumulatorów. Projekt „Czarna strona Zielonej Transformacji”, także zgłoszony w kategorii Dzika Karta OZE, ma przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów elektronicznych na wysypiskach.

Przyszłości OZE w dobrych rękach
Program SOFIA oferuje młodym naukowcom nie tylko wsparcie finansowe w wysokości 20 tys. zł dla każdej z laureatek, ale także realny wpływ na transformację energetyczną w kierunku zielonej energii.
– Nasz program grantowy daje młodym ludziom bezcenny z ich perspektywy wpływ na rzeczywistość. Oprócz nagród pieniężnych zapewniamy uczestnikom możliwość zaistnienia na rynku OZE poprzez prezentację projektów szerszemu gronu specjalistów oraz nawiązanie nowych kontaktów. Wymiana doświadczeń przyda im się na dalszych szczeblach kariery, gdy będą rozwijać odnawialne źródła energii, zmieniając polski sektor energetyczny. A że zrobią to skutecznie, nie mam cienia wątpliwości: świadczą o tym wysoki poziom merytoryczny zgłoszonych projektów i nieszablonowe podejście do proponowanych rozwiązań. – zapewnia Bogusław Pieczykolan, Dyrektor Działu Rozwoju Projektów własnych OZE w ONDE SA i juror programu.