Uporządkujmy to. Na całościowy koszt procesu migracji składają się:
- Koszty pracy zespołu wykonawczego
- Koszty narzędzi: licencji oprogramowania i/lub dodatkowej infrastruktury
- Koszty w postaci strat wynikających z ewentualnych przerw w pracy systemów i działalności operacyjnej firmy
Wysokość tych kosztów zależy w dużej mierze od tego, jak zaplanujesz proces – jakie decyzje organizacyjne podejmiesz. Przeanalizujmy więc wspólnie: co, kiedy, jak i kto.
CO, czyli zakres przenoszonych zasobów
Pierwszy i absolutnie niezbędny krok – podstawa całości planowania – to inwentaryzacja. Dokładnie opisz zasoby, które chcesz przenieść, i uzupełnij braki w dokumentacji. Wolumen i stopień skomplikowania przenoszonych zasobów wpływa na planowanie pozostałych elementów organizacyjnych migracji, a więc i na koszty.
Poza tym im lepiej udokumentowana infrastruktura, dokładniejsza wiedza o zasobach i systemach, tym mniej pracy i mniej niespodzianek czeka zespół wykonawczy w trakcie migrowania.
KIEDY, czyli czas
Znając oczekiwany termin zakończenia prac i zakres przenoszonych zasobów, oceń, czy na przeprowadzenie migracji masz dużo, czy mało czasu. To determinuje wiele decyzji organizacyjnych, wpływając na koszty.
Krótki czas i napięty harmonogram znacząco podniosą koszty, gdyż wymagać będą więcej ludzi, sprzętu i oprogramowania. Konieczne mogą się okazać: zatrudnienie dodatkowych zewnętrznych konsultantów, nadgodziny pracowników działu IT, zakup licencji specjalistycznego oprogramowania do migracji danych, a nawet dodatkowe łącze internetowe.
Pamiętaj także, że szybka migracja jest obarczona większym ryzykiem błędów i niedotrzymania terminu. Koniecznie uwzględnij w budżecie jakąś kwotę na konsekwencje takich nieplanowanych zdarzeń: wydłużony czas pracy zespołu wykonawczego lub dłuższa niż zakładana niedostępność systemów. Warto to zrobić, nawet jeśli wydaje Ci się, że będziesz działał bez pośpiechu.
JAK, czyli sposób i narzędzia
Między innymi od tego, ile masz czasu na migrację, zależy, czy będziesz w stanie przeprowadzić ją bez przerywania pracy systemów i całej firmy, a także niedostrzegalnie dla klientów/kontrahentów.
Przygotowanie i przeprowadzenie „bezszwowej” migracji wymaga sporo czasu i wysiłku, a więc podwyższa koszty wykonawcze. Taka migracja powinna przebiegać w trybie równoległym. Dane będą wtedy przenoszone stopniowo, a systemy dostępne jednocześnie z dwóch serwerowni. W tym przypadku pojawia się więc koszt planowania i zarządzania relatywnie skomplikowanym procesem utrzymania i synchronizacji dwóch środowisk. Z drugiej jednak strony nie tracisz kontraktów/zamówień przez to, że Twoje usługi są niedostępne w trakcie tzw. okien serwisowych.
Jeśli nie masz czasu lub możliwości zachowania ciągłości świadczenia usług serwerowych dla użytkowników, a może po prostu nie jest to dla Ciebie kluczowe, oszacuj liczbę i długość koniecznych przerw w dostępności systemów. Każda przerwa w działaniu lub wadliwe działanie systemów i brak dostępu kluczowych użytkowników do aplikacji i danych może stanowić wymierny koszt w postaci utraconych korzyści biznesowych.
Migracja może zostać wykonana ręcznie przez administratorów. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na użycie specjalistycznego oprogramowania replikacyjnego, które automatyzuje ten proces, powinieneś się liczyć z kosztem zakupu licencji.
Ponadto do przeprowadzenia migracji możesz potrzebować odrębnego łącza internetowego, aby nie zaburzać łączności i codziennej pracy firmy. To oczywiście stanowi dodatkowy koszt.
KTO, czyli zespół wykonawczy
Zastanów się, czy przeprowadzenie migracji możesz powierzyć firmowym administratorom, tzn. czy ich kompetencje nie są zbyt niskie – lub zbyt wysokie. Być może okaże się, że będziesz musiał – lub będzie się opłacało – zlecić część lub całość prac dostawcy chmury, lub firmie trzeciej.
Powiedzmy, że oceniasz, że to zadanie jest odpowiednie dla Twoich administratorów. Czy będą w stanie wykonać przydzielone im prace migracyjne w wyznaczonym terminie w ramach swoich obowiązków i standardowego czasy pracy, a więc także w ramach stałego wynagrodzenia? Być może potrzebne będą nadgodziny i wyższe stawki za prace nocne lub w weekendy – albo przynajmniej premia. Oszacuj koszt dodatkowego wynagrodzenia swojego zespołu IT.
A może jednak, żeby dotrzymanie terminu było realne, powinieneś część prac od początku wyoutsoursować?
Oszacuj koszt zatrudnienia firmy zewnętrznej.
Planowanie
Gdy będziesz miał gotowy i zatwierdzony budżet, podziel migrację na etapy i opracuj dokładny harmonogram realizacji. Właściwe zaplanowanie skomplikowanego procesu jest kluczowe dla jego sprawnego przebiegu zakończonego Twoim sukcesem.
Pamiętaj, że w każdym z wymienionych elementów możesz liczyć na konsultantów i inżynierów dostawcy chmury. Atman wesprze Cię w inwentaryzacji, doradzi metodę i narzędzia migracji, udostępni dodatkowe łącze, pomoże ją zaplanować i przeprowadzić – zleć nam wszystko lub wybrane działania.
Artykuł powstał we współpracy z marką Atman