Ile śmieci generują najemcy budynków? Polski WasteTracker tworzy licznik odpadów

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Ile śmieci generują najemcy budynków? Polski WasteTracker tworzy licznik odpadów

Udostępnij:

Zespół startupu WasteTracker opracował  inteligentny licznik odpadów. Rozwiązanie ma szansę zyskać popularność wśród budynków biurowych, pasaży handlowych a także akademików.

Budynki na drodze zero waste

Polska firma WasteTracker stworzyła inteligentny licznik odpadów, mający stanowić wsparcie w zarządzaniu odpadami w budynkach komercyjnych. System ten, zaprojektowany przez ekspertów z branży nieruchomości, oferuje rozwiązania technologiczne, które umożliwiają monitorowanie i raportowanie produkcji odpadów. Tym samym, licznik ma pomóc we wprowadzaniu budynków na drogę zero waste. Dzięki benchmarkom produkcji odpadów WasteTracker ułatwia zrozumienie skali generowanych śmieci, zweryfikować ich podział na frakcje i dopasować działania strategiczne w celu redukcji odpadów.

– Świat tonie w śmieciach, w samej Warszawie produkujemy rocznie powyżej 800 tysięcy ton odpadów. To trzy razy więcej niż waga Pałacu Kultury i Nauki. Naszą misją jest wprowadzenie rynku nieruchomości komercyjnych na ścieżkę Zero Waste. Wykorzystując procesowane przez nas dane i wiedzę, która płynie od naszego partnera Mission Zero Academy chcemy realnie wesprzeć rynek w zmianie. Cieszy się, że tak wielu właścicieli, zarządców i najemców jest gotowych na działanie. – komentuje Renata Hartle, CEO współzałożycielka WasteTracker.

Najemcy generują śmieci, WasteTracker generuje dane

WasteTracker to system typu plug and play, który można uruchomić w jeden dzień w każdym budynku komercyjnym w Europie. Składa się z terminala wagowego działającego po identyfikacji użytkownika za pomocą kart dostępu oraz z systemu analitycznego.

Terminal instalowany jest w komorze śmieciowej budynku, a dzięki identyfikacji kartą pracownicy mogą w prosty sposób rejestrować odpady za pomocą jednego kliknięcia przed wrzuceniem ich do dużego kontenera. Po przyłożeniu karty terminal rozpoznaje język użytkownika. Administratorzy budynków oraz sami najemcy mają dostęp do swoich danych online.

– Naszym celem było stworzenie rozwiązania, które będzie nie tylko intuicyjne w użytkowaniu, ale także kompleksowe i elastyczne, aby mogło dostosowywać się do nowych wytycznych i potrzeb związanych z rozwojem ESG. Jesteśmy niezwykle dumni z osiągniętego rezultatu – pracownicy sprzątający bez trudu obsługują terminal, a budynki natychmiast po montażu (który trwa zaledwie kilkanaście minut) zaczynają generować pierwsze dane. Każdy terminal jest zdalnie zarządzany przez nasz zespół, co pozwala nam zapewnić klientom pełne wsparcie. Widzimy ogromny potencjał w naszej technologii. Nieustannie rozwijamy jej funkcjonalności, aby każdy budynek i jego najemcy mogli realizować swoje cele ESG aktywnie przyczyniając się do redukcji odpadów na świecie – mówi Tomasz Felczyk, CTO i współzałożyciel WasteTracker.

Wpływ na środowisko i zarządzanie nieruchomościami

WasteTracker to nie tylko narzędzie do monitorowania odpadów, ale również element strategii zarządzania środowiskiem w budynkach komercyjnych. Pomaga zmniejszać ślad węglowy, dostarczając dokładne dane na temat produkcji odpadów w kilogramach oraz ekwiwalencie CO2. Firma wspiera swoich klientów w drodze do zero waste poprzez wspólną analizę danych i dobieranie adekwatnych działań, w tym edukacji czy szerzenia dobrych praktyk w redukcji, ponownym użyciu czy segregacji odpadów.

Wspólnie z programem Mission Zero Academy WasteTracker może również certyfikować budynki europejskim certyfikatem Zero Waste. Rozwiązanie to zdobyło także akredytację WiredScore i przyczynia się do zdobywania punktów we wszystkich zielonych certyfikacjach nieruchomości tj. LEED czy BREEAM, w tym również w systemie GRESB, oceniającym zrównoważony rozwój nieruchomości.

Czytaj także: