Implanty słuchowe nowej generacji mogą przezwyciężyć uszkodzenie ucha wewnętrznego

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Implanty słuchowe nowej generacji mogą przezwyciężyć uszkodzenie ucha wewnętrznego

Udostępnij:

Naukowcy z Politechniki w Lozannie opracowali implant elektrodowy, który powinien skuteczniej przeciwdziałać uszkodzeniu ucha wewnętrznego.

W rozwiązaniu wykorzystano bezpieczną dla ciała, sprężystą platynę do elektrod, która pokonuje zwykłą sztywność metalu dzięki obróbce na poziomie mikronów zainspirowanej cięciem papieru. Materiał po owinięciu silikonem jest wysoce przewodzący, ale może ściśle przylegać do słuchowego pnia mózgu i wysyłać bardziej ukierunkowane sygnały niż w tradycyjnych implantach.

Naukowcom udało się przetestować implant na myszach, ale przed nimi jeszcze długa droga. Zespół niedawno stworzył wersję dla człowieka, która byłaby odpowiednia do operacji. Jednak rozwiązanie będzie musiało przejść więcej badań, zanim rozpoczną się próby na ludziach. Jeśli wszystko pójdzie z planem, taki implant może przywrócić słyszenie w sytuacjach, w których pacjenci do tej pory mogli odzyskać jedynie podstawową percepcję dźwięku. Możliwe są również zastosowania w innych miejscach, w tym w mózgu, kręgosłupie i wszędzie tam, gdzie lekarze mogą chcieć stymulować aktywność neuronów.

Polscy naukowcy szukają najlepszego miejsca do wszczepienia implantów

Polacy również pracują nad rozwiązaniami, które mogłyby odmienić życie osób niesłyszących. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że inżynierowie z Politechniki Lubelskiej pomogą lekarzom znaleźć optymalne miejsce wszczepienia implantu ucha środkowego. Tworzą model matematyczny ucha z implantem, który pokaże, w jakim ułożeniu pacjent może słyszeć dźwięk najbliższy rzeczywistemu.

– Aktywne implanty są już stosowane w praktyce lekarskiej w przypadku osób cierpiących na niedosłuch, ale ich rola i oddziaływanie na struktury ucha ludzkiego nie jest do końca poznana. Ponadto, ich skuteczność zależy od bardzo wielu czynników. Dlatego zajmujemy się wyjaśnieniem sprzężenia pomiędzy strukturą ucha a elektromagnetycznym implantem – mówił dr hab. Rafał Rusinek z Katedry Mechaniki Stosowanej Politechniki Lubelskiej.

Najpierw naukowcy opracują nowy – matematyczny nieliniowy model zdrowego ucha środkowego. Następnie model ten będzie użyty do analizy ucha z aktywnym implantem, który zapewnia poprawę słuchu w przypadku niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego. Niedosłuch przewodzeniowy to zaburzenie transmisji dźwięku ze środowiska zewnętrznego do ucha wewnętrznego. Niedosłuch odbiorczy to najczęściej występujący problem u pacjentów, a jego objawy to złe słyszenie tonów wysokich i szumy uszne.