fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Deklaracja maszyny zaprojektowana i zbudowana przez Hanson Robotics z Hongkongu była spektakularnym wydarzeniem, ponieważ robot opowiadał o przyszłości rozwoju robotów ze sztuczną inteligencją i zapewniał, że nie będą one naszymi wrogami. Sophia podczas swojego wystąpienia otrzymała indeks z rąk prof. Jerzego Lisa, prorektora ds. współpracy Akademii Górniczo-Hutniczej i zapowiedziała, że będzie zdobywać cenną wiedzę na wydziale automatyki i robotyki.
Niewątpliwie była to najgłośniejsza prelekcja, ale o uwagę innowatorów walczyły również inne prezentacje.
Pierwszy polski CVC, EEC Magenta
Nie mniej emocji wzbudziło ogłoszenie pierwszego polskiego Corporate Venture Capital, EEC Magenta. Stworzą go Tauron, PFR i NCBR. Ma on wziąć pod swoje skrzydła projekty innowacyjnych rozwiązań dla energetyki, które odpowiadają na wyzwania rynkowe z obszarów działalności Grupy TAURON.
Polski Fundusz Rozwoju za jeden ze strategicznych celów obrał rozwój rynku finansowania młodych innowacyjnych firm tzw. rynku venture capital w Polsce. Prezes PFR, Paweł Borys, uważa, że jest on ważnym elementem budowy nowoczesnej gospodarki 4.0.
TAURON będzie inwestorem w dwóch funduszach tworzonych w ramach programów PFR Starter: FIZ oraz BRIdge VC / PFR NCBR CVC. Dzięki temu będzie mógł on wieloetapowo wspierać innowacyjne firmy, między innymi zapewniając możliwość udziału w programach akceleracyjnych, inwestycje w przedsiębiorstwa we wczesnej fazie rozwoju w ramach PFR Starter FIZ. Będzie on również zapewniał kolejne rundy finansowania w ramach PFR NCBR CVC, który powstał w ramach uruchomionego przez NCBR w zeszłym roku Funduszu Funduszy CVC.
Niezależny od inwestorów EEC Magenta natomiast będzie zarządzać funduszami utworzonymi w ramach programów PFR NCBR CVC i PFR Starter. W sumie na badania i wdrożenia będzie aż 210 mln zł, z czego 50 mln zł to pieniądze przeznaczone na działania mniejszych firm.
Konkurs PARP na akceleratory
Podczas Impactu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs na akceleratory, które we współpracy ze średnimi i dużymi firmami, rozwiną produkty 400 startupów.
Program akceleracyjny ScaleUp kontynuuje pilotaż w ramach Start In Poland, a jego budżet wynosi 120 milionów złotych. Wybrane programy akceleracyjne będą działały nawet do połowy 2021 r. i udzielą grantów do 200 tysięcy złotych. Poza środkami finansowymi zapewnią też mentorów biznesowych i ekspertów technologicznych, a także dostęp do infrastruktury i know-how średnich i dużych przedsiębiorstw, które będą odbiorcami akcelerowanych technologii.
Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, podkreślała istotę tego programu, ponieważ dzięki poprzedniej edycji konkursu wdrożono już 150 nowych rozwiązań, a kolejne 50 czeka na implementację.
Narodowa Strategia Rozwoju Sztucznej Inteligencji
Zaangażowanie rządu w sferę technologiczną nie kończy się na obecności premiera i ministrów na konferencji. Impact to dopiero początek, ponieważ władze mają większe plany związane z nowymi technologiami. Obecność robota Sophia nie była przypadkiem, ponieważ podczas konferencji omówiono jeszcze jeden istotny program, jakim jest opracowanie Narodowej Strategii Rozwoju Sztucznej Inteligencji. Zapowiedział go minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Wspomniany przez niego „sojusz” na rzecz narodowej strategii rozwoju sztucznej inteligencji zostanie zwołany jesienią bieżącego roku i będzie odpowiedzią na deklarację Chin, że do 2025 r. Państwo Środka zamierza stać się niekwestionowanym liderem AI na świecie oraz rozwój badań w tym obszarze przez Francję i Niemcy.