Infermedica to wrocławski startup, który wspomaga system ochrony zdrowia poprzez oferowanie rozwiązań do wstępnej diagnozy medycznej. Firma została założona w roku 2012 przez zespół inżynierów i lekarzy, którzy chcieli pomóc pacjentom w rozpoznawaniu swoich chorób i stworzyli aplikację działającą w przeglądarce internetowej oraz na urządzeniach mobilnych. Pacjent opisuje swoje objawy, a system, oparty o sztuczną inteligencję, zadaje pytania diagnostyczne i ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia różnych chorób.
Obecnie, ta sama technologia diagnostyczna, potrafi nie tylko wstępnie rozpoznać dolegliwości pacjentów, ale także ocenić, jak poważne są ich objawy (ang. triage) i zasugerować następne kroki. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, system rekomenduje telekonsultację, wizytę u lekarza lub natychmiastowe zgłoszenie się na pogotowie. Ponadto, zebrane informacje mogą być wysłane do placówki lub lekarza, jeszcze przed wizytą.
Infermedica dostarcza swoje rozwiązania ponad 30 firmom na całym świecie,
a z ich narzędzi skorzystało ponad 3,5 miliona osób. Głównymi klientami wrocławskiego startupu są duże firmy ubezpieczeniowe, szpitale, a także całe systemy ochrony zdrowia – m.in. Allianz, PZU Zdrowie, portugalski Médis, czy słowacka Dovera.
Nieefektywność systemu ochrony zdrowia
Infermedica pomaga zredukować niepotrzebne koszty leczenia (np. w sytuacji, gdy pacjent zgłosił się na pogotowie, a mógł zostać w domu), które każdego roku pochłaniają na całym świecie miliardy dolarów. Według badań amerykańskiej National Academy of Medicine, tylko w USA kwota ta wynosi nawet 765 miliardów dolarów – jedną czwartą wszystkich wydatków na opiekę zdrowotną. Niewłaściwy wybór usług medycznych generuje koszty na poziomie 210 mld dolarów, a z powodu nieefektywnej obsługi pacjentów oraz braku profilaktyki, marnuje się kolejne 185 mld dolarów.
Nowe fundusze
Najnowszą rundę finansowania (tzw. rundę seed) o wartości 14 mln zł (3,65 mln dolarów) poprowadził estoński fundusz venture capital – Karma Ventures. Pozostali inwestorzy to: amerykański Dreamit Ventures, niemiecki koncern medialny Müller Medien oraz polski Inovo Venture Partners.
– Od pewnego czasu przyglądamy się rozwojowi Infermedica. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania i umiejętności zespołu, który tworzy wyróżniające się produkty i zamienia je w dochodowy biznes. To unikalne połączenie sprawia, że Infermedica ma duże szanse stać się zwycięskim rozwiązaniem na rynku – mówi Margus Uudam, Founding Partner w Karma Ventures.
– Infermedica ma jeden z najlepszych zespołów technologicznych jakie widzieliśmy
w polskich startupach. Jesteśmy przekonani, że dzięki wsparciu w rozwoju biznesu skala działalności firmy urośnie wielokrotnie, a Infermedica jest na dobrej drodze, by stać się polskim jednorożcem – mówi Michał Rokosz, Partner w Inovo Venture Partners.
W ciągu ostatniego roku Infermedica powiększyła zespół do ponad 70 osób i przetłumaczyła swoje produkty na 13 języków, m.in. na chiński i arabski. Nowe środki przyspieszą globalną ekspansję Infermedica, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Europie, i pomogą w dalszym rozwoju autorskiej technologii.
Rosnąca skuteczność diagnostyczna
Infermedica wykorzystuje uczenie maszynowe (ang. machine learning) do analizowania ogromnych zbiorów danych, m.in. udokumentowanych przypadków medycznych i notatek lekarzy. Algorytmy szukają wzajemnych powiązań między danymi i pomagają ulepszać medyczną bazę wiedzy. Uzyskane w ten sposób informacje są dodatkowo weryfikowane przez zespół lekarzy i specjalistów.
Lekarze nie tylko nadzorują wyniki działania algorytmów. Dodają również nowe objawy
i jednostki chorobowe, a także ustalają – w oparciu o naukowe źródła – co powoduje występowanie poszczególnych chorób. Rozwój bazy danych pochłonął do tej pory ponad 18 tysięcy godzin pracy.
Nowe technologie w służbie zdrowia
Infermedica planuje dalszą współpracę ze szpitalami i SOR-ami. Już w tym roku rusza pilotażowy program na jednym z największych szpitalnych oddziałów ratunkowych w Polsce. Sztuczna inteligencja dokładnie oceni stan pacjentów i skieruje ich do właściwego specjalisty, a informacja zwrotna od lekarzy umożliwi dalszy rozwój algorytmów diagnostycznych.
– Współpracujemy z wiodącymi organizacjami z sektora ochrony zdrowia, od firm ubezpieczeniowych po szpitale. Dzięki nam klienci dostarczają swoim pacjentom odpowiednią opiekę, a lekarze otrzymują wszystkie potrzebne informacje jeszcze przed wizytą. Nowoczesna technologia pomaga zoptymalizować cały proces diagnostyczny – mówi Piotr Orzechowski, CEO firmy Infermedica.