Pomiary będą przekazywane z 25 samochodów, czyli 25 lokalizacji jednocześnie. Pokaże to realny obraz smogu w danej okolicy. Mapa Smogo!wa będzie przedstawiać pomiary z miejsc, które do tej pory nie były oznaczane w pomiarach stacjonarnych. Wynikało to ze zbyt dużego ich oddalenia od stacjonarnych mierników smogu.
– Teraz wypożyczając bezemisyjne innogy go!, mieszkańcy Warszawy zyskają dostęp do aktualnych i dokładnych informacji o poziomie zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy. Niektórzy do tej pory w ogóle nie mieli takiej wiedzy, bo w miejscu, w którym mieszkali, nie było czujników poziomu smogu. Znając aktualny poziom zanieczyszczenia w swojej okolicy, mieszkańcy lepiej będą chronić swoje zdrowie. Na przykład będą mogli zaplanować bieganie czy spacer z dzieckiem w porze, kiedy poziom smogu jest najniższy. Co ważne, w programie pilotażowym instalujemy czujniki smogu w kilkudziesięciu samochodach. Będziemy monitorować jego efektywność, by go rozwijać i wprowadzać kolejne udogodnienia – mówi Sebastian Janda, dyrektor odpowiedzialny w centrali grupy innogy za rozwój nowych rozwiązań klienckich.
Mapa Smogo!wa – jak to działa?
Mapa Smogo!wa będzie dostępna na stronie airly.eu/mapasmogowa, w aplikacji Airly oraz w aplikacji mobilnej innogy go!. Każdy z warszawiaków będzie miał szansę ją współtworzyć, wypożyczając specjalnie oznaczone samochody za pomocą aplikacji.
Auta wyposażone w czujniki są oznakowane – informację umieszczono na bocznych szybach. Dodatkowo mieszkańcy dzielnic, w których natężenie smogu będzie najwyższe, będą mogli odebrać kody promocyjne na przejazd elektrycznym i zeromisyjnym innogy go! O takiej możliwości dowiedzą się ze specjalnych, geotargetowanych postów na Facebooku.
Na mapach widoczne są punkty reprezentujące auta innogy go! wyposażone w sensory Airly. Dla lepszego rozróżnienia, samochody w ruchu reprezentowane są przez inną ikonę, niż samochody zaparkowane. Dane, które prezentuje Mapa Smogo!wa są aktualizowane co minutę i dotyczą m.in.: najbardziej szkodliwych dla naszego zdrowia stężenia pyłów PM1, PM 2.5, PM10, aktualnej temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza.
– Czujniki mobilne Airly umieszczone w bezemisyjnych autach poruszających się po terenie Warszawy, nadadzą nowy wymiar mapie zanieczyszczeń w mieście. Do tej pory na rynku nie istniało satysfakcjonujące rozwiązanie, umożliwiające rzetelne mobilne pomiary jakości powietrza. Podobną metodę testował wcześniej Google wraz z Aclima, ale na wyniki z tych testów rynek musi jeszcze poczekać. Tym bardziej cieszymy się, że innogy go! zaprosiło nas do tego nowatorskiego projektu. Wierzymy, że wkrótce odbije się on szerokim echem nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie – dodaje Michał Misiek, Szef działu R&D w Airly.