innogy montuje inteligentne liczniki w warszawskich budynkach i zapowiada dalszy rozwój Internetu Rzeczy

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

innogy montuje inteligentne liczniki w warszawskich budynkach i zapowiada dalszy rozwój Internetu Rzeczy

Udostępnij:

Nowe liczniki wykorzystują najnowocześniejsze technologie bezprzewodowe wspierające budowę Internetu Rzeczy (Internet of Things). Pozwala to zwiększyć skuteczności zdalnych pomiarów zużycia energii do poziomu przekraczającego 95 proc. Daje to możliwość przyspieszenia i uproszczenia procesu rozliczeniowego.

innogy Laboratory of Things to projekt, który powstał w połowie 2018 roku. Jego zadaniem było opracowanie technologii, odpowiednio wyspecyfikowanej, a zarazem ekonomicznej zarówno w instalacji, jak i w użytkowaniu, na potrzeby komunikacji z licznikami energii elektrycznej. Rozwiązanie to miało wpłynąć na obniżenie kosztów operacyjnych w innogy Stoen Operator, a jednocześnie wykorzystać możliwości, które daje Internet Rzeczy (IoT). Dostosowanie produktu do potrzeb użytkowników zapewni wygodę firmom, które wdrożą technologie stworzone w innogy Laboratory of Things. W dłuższej perspektywie, dostęp do innowacyjnych rozwiązań będzie miał również klient indywidualny, czego przykładem są zamontowane w stolicy inteligentne liczniki.

95-procentową skuteczność odczytu liczników udało się uzyskać m.in. dzięki wykorzystaniu technologii LTE-M. Technologia ta działa w oparciu o powszechnie dostępną sieć 4G, oferując większe możliwości niż rozwiązania stosowane obecnie. 

– LTE-M to technologia działająca w oparciu o sieć 4G Orange Polska, która dociera do 99,8% Polaków. Może obsłużyć do miliona urządzeń współpracujących w ramach Internet of Things na kilometr kwadratowy. Dzięki specjalnej konfiguracji dociera ona do miejsc, gdzie zasięg jest słabszy jak np. piwnice czy podziemne garaże. Niewielki, lecz w pełni wystarczający transfer danych, zużywa bardzo mało energii, co oznacza dłuższą pracę urządzeń na jednej baterii – tłumaczy Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.

Oprócz Orange Polska w projekt innogy Laboratory of Things wspierają także inne firmy technologiczne. Specjalnie dla tego przedsięwzięcia 1 500 liczników montowanych w warszawskich budynkach wyprodukowała polska firma Apator. Kolejnych 300 liczników wyprodukowała firma MetCom. W licznikach zostały wykorzystane moduły opracowane przez inną polską firmę – PySENSE. Pozwalają one na pracę naprzemiennie w dwóch technologiach – LTE-M oraz NB-IoT. Jest to duże ułatwienie zapewniające zasięg zdecydowanie lepszym niż standardowe 4G LTE, którym cieszymy się na co dzień np. w naszych smartfonach.