Innovation Nest inwestuje w Infraspeak

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Krakowski fundusz Innovation Nest zainwestował w Infraspeak, portugalski startup, który oferuje platformę do zarządzania obiektami hotelowymi. Jego przedstawiciele spodziewają się, że przy wyjściu z inwestycji wartość Infraspeak osiągnie 250 mln euro.

Na zdjęciu: Marcin Szeląg z Innovation Nest | fot. materiały prasowe

1,6 mln euro inwestycji

– Infrastruktura ma to do siebie, że wymaga konserwacji i napraw, a zarządzanie w tym obszarze, to w dużej mierze proces manualny i papierowy. W naszej ocenie jest to rynek, który będzie podlegać digitalizacji – mówi Marcin Szeląg z Innovation Nest, który z udziałem funduszy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Portugalii zainwestował 1,6 mln euro w Infraspeak.

Jest to startup, który oferuje oprogramowanie dla kierowników obiektów hotelowych i pomocy technicznej, dzięki któremu firmy mogą istotnie ograniczać koszty eksploatacyjne, stosując przy tym innowacyjne technologie takie, jak NFC, API-s oraz specjalnie zaprojektowane sensory. W zeszłym roku Infraspeak zanotował 200% wzrost, a główne cele zamkniętej właśnie rundy finansowania, to międzynarodowa ekspansja oraz powiększenie zespołu.

Smart money

– Właściciele Infraspeak pokazali, że dobrze rozumieją potrzeby swoich klientów. Do inwestycji przekonał nas produkt i duży niezagospodarowany rynek – dodaje Marcin Szeląg. Wyjaśnia, że spółka, w którą zaangażowało się Innovation Nest, jest na etapie początkowego wzrostu oraz że niebawem stanie przed wyzwaniem związanym ze skalowaniem zespołu i sprzedażą. W realizacji tych celów pomogą Infraspeak nie tylko pieniądze od inwestorów, ale także ich doświadczenie.

Marcin Szeląg tłumaczy, że wartością krakowskiego funduszu jest to, że skupia się przede wszystkim na modelu B2B Software i dysponuje licznym portfolio firm, które przechodziły przez podobne wyzwania, co Infraspeak. – Partnerzy IN to osoby, które w przeszłości budowały firmy i produkty cyfrowe, stąd jesteśmy w stanie budować bliską relację z zespołami, w które inwestujemy – mówi partner w Innovation Nest.

Innovation Nest inwestuje globalnie

Infraspeak jest szóstą zagraniczną inwestycją, którą fundusz z Krakowa zrealizował w ciągu ostatnich dwóch lat. Łącznie wpompował niemal 8 mln euro w 15 spółek, a to dopiero część z przewidzianych inwestycji, jakie Innovation Nest zamierza zamknąć. Przedstawiciele funduszu tłumaczą, że w najbliższym czasie będą inwestować w kolejne spółki, między innymi w startupy z Europy Zachodniej.

– Główna inwestujemy w spółki, które tworzą software B2B przy modelu dystrybucji „cloud” i sprzedaży licencji odbywającej się na podstawie subskrypcji. Dodatkowo fundusz posiada trzy osie, według których buduje portfolio: Software B2B-SaaS, AI, Industry 4.0 – mówi Marcin Szeląg.