Wczoraj zostaliśmy poinformowani o kolejnej inwestycji polskiego funduszu Innovation Nest. Tym razem do portfolio wpisany został fundusz inwestycyjny i inkubator technologiczny 500 Startups – jeden z najbardziej znanych w Dolinie Krzemowej. Inwestycja opiewała na 250 tysięcy dolarów.
Ostatnia inwestycja funduszu z Krakowa może budzić kontrowersję, ponieważ jego pomysłodawcy nie mają w zwyczaju inwestować w tego rodzaju przedsięwzięcia. Należy przyznać, że dołączenie do grupy inwestorów tak znanego inkubatora może przynieść duże korzyści jeśli chodzi o wzmocnienie kontaktów na rynku zagranicznym. Dla niezorientowanych przypominamy, że w portfelu Innovation Nest znajdują się już m.in. UXPin, PressPad czy iTraff Technology.
Fundusz inwestycyjny 500 Startups działa od 2010 roku i zazwyczaj dokonuje inkubacji bądź inwestycji w startupy na wczesnym etapie rozwoju. Te podobieństwa prawdopodobnie zbliżyły do siebie przedstawicieli obu funduszy.
– Oprócz koncentracji na filozofii customer development, zarówno 500 Startups jak i Innovation Nest szczególną uwagę zwracają na osobowość i determinację liderów przedsięwzięć – co w wielu przypadkach jest krytycznym elementem sukcesu – mówi Piotr Wilam, przedsiębiorca, inwestor oraz jeden z założycieli Innovation Nest.
Pomysłodawca funduszu z Doliny Krzemowej Dave McClure znany jest z ogromnej sieci kontaktów. W Dolinie Krzemowej pracuje ponad 20 lat a wcześniejszą karierę związał z takimi firmami jak: Facebook, LinkedIn czy PayPal. W fundusz 500 Startups od początku istnienia zainwestowano 80 milionów dolarów.
Postanowiliśmy sprawdzić, ile 500 Startups łącznie zainwestował w startupy. Okazuje się, że w przeciągu dwóch lat istnienia było to około 260 milionów dolarów. Jest to spora suma, a musimy zaznaczyć, że kwoty nie wszystkich inwestycji zostały podane do wiadomości publicznej. W jakie branże najczęściej inwestują? Przedstawiciele, których Państw otrzymali najwięcej pieniędzy oraz kto wspiera swoim doświadczeniem młode startupy? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w infografice, którą przygotował zespół 500 Startup we współpracy z Visua.ly.
Infografikę znajdziecie tutaj: http://bit.ly/QnJQwl
źródło: informacja prasowa, techcrunch.com